Mac adresi çift ip alması


 • Sistemimizde (DHCP ve AD olan) DHCP' nin dağıtığı ip dışında dhcp'si açık bir makinanın olduğunu düşündüğümüz bir cihaz ip dağıtıyor. Linux kurulu bir bilgisayar domain sisteminden (DHCP ve AD olan) aynı mac ile çift ip alıyor bu mümkünmü ? Bu bilgisayar DHCP 'i açık olan makina olabilir mi? Kolay gelsin.


 • Soruyu anlamak aslında çok zor ancak anladığım kadarı ile cevap vermek istiyorum.

  DHCP yani ip havuzunun dağıtımını sağlayan cihazlar mevcut bunlar neler olabilir. 1. sırada modem. 2. sırada dhcp kurulu bir windows server serisi. 3. sırada ise eğer kullanıyor iseniz Pfsense. her durumda bu 3 cihaz ip dağıtımı yapıyorsa zaten sistem olarak karmaşadasınızdır.

  Bunu düzenlemek için. bir çok yol mevcut. sizin yapmak istediğiniz. hangi cihazın ip dağıtma görevini üstlenmesi gerektiğini belirlemek. bunu belirledikten sonra, size o konuda yardımcı olabiliriz.

  Ayrıca yukarıda bahsettiğim açıklamada 3 cihazın ip dapıtması demek eğer herhangi birisinde mac tanımlaması yaptı iseniz. ilk atamayı o geçekleştirecektir. ancak diğerleride ip almsını sağlamak için zorlyacaktır. açıkçası zor bir konu anlatımı yapmışsınız. Konu açtığınızda sorununuz ile ilgili sistemsel bilgilerini kısmende olsa paylaşınki yardımcı olalım.


 • @fer11:

  Sistemimizde (DHCP ve AD olan) DHCP' nin dağıtığı ip dışında dhcp'si açık bir makinanın olduğunu düşündüğümüz bir cihaz ip dağıtıyor. Linux kurulu bir bilgisayar domain sisteminden (DHCP ve AD olan) aynı mac ile çift ip alıyor bu mümkünmü ? Bu bilgisayar DHCP 'i açık olan makina olabilir mi? Kolay gelsin.

  pfsense foruma sorununuzu  yazdığınıza göre sisteminizde pfsense  makina  mevcut.
  ActiveDirectoryden bahsettiğiniz içinde sistemde AD server  mevcut.

  pfsense  mutlaka ip  dağıtıyordur. bakmanız  gereken diğer  makina  ise AD server…

  gateway lerinize  ping  atarak makinaların isimlerini  öğrenebilirsiniz diye umuyorum. isimlerden biri kesin olarak  AD server  çıkacak eminim.


 • Bir cihazın iki farklı DHCP Sunucu'dan ip alması mümkün değil, ilk dağıtımı yapan cihazdan ip alması gerekir. Aksi için sizin tanımlama yapmanız gerekir. IP yapılandırma ekranını ve sistemlerinizin detaylarını belirtirseniz eminim daha net cevaplar alırsınız..