Pfsense captive portal çok yavaş


 • herkese merhaba
  pfsense 2.03 sürümü sun x4150 serisi sunucuya yüklü..2 adet Intel CoreQuad işlemci+16 GB Ram+2x146 GB 10000 rpm sas dik donanımı üzerine kurulu

  pfsense üzerinde proxy aktif değil.yasaklama yapmadığımız için aktif hale getirmeyi düşünmüyorum.
  pf sense LAN bacağı arkasındaki istemciler, local bir dhcp sunucudan ip almaktadır.
  pfsense LAN interface'i üzerinde Captive Portal'ı etkinleştirdiğimde,
  LAN bacağındaki istemcilerin DNS Sunucu adresi kesinlikle LAN interface IP adresi olmak zorunda ve DNS Forwarder enable dilmek zorunda..
  Buraya kadar tamam.

  1. Ama istemciler browser'ı açtıklarında Captive Portal login ekranı yavaş geliyor. Özellikle login olduktan sonraki web sayfasının gelmesi uzun sürüyor.
   Ama sonra normale dönüyor.. Bu sorunu nasıl çözebilirim

  2. Şimdi 1500-2000 arası istemcim olduğunu varsayarsam, Captive Portal bunu kaldırabilir mi? istemcilerin internet bağlantısı yavaşlar mı?
   Eğer cevap evetse, ince performans ayarları var mıdır Captive Portalın 1500-200 istemcinin yer aldığı 155 mbit bant genişlliğine sahip networkümde hızlı çalışması için?


 • Şu anda net bilgi vermesem de, pfsense'in kullandığı default table size'lar ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi diye aklıma geldi.
  Bu konuyu bir araştırın derim.


 • Selam,

  Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da captive portal kullanıcı adı şifre doğrulamasından sonra kullanıcıları nereye yönlendiriyorsunuz? Bu adres lokalde mi internette mi? Bunu da test etme imkanınız var mı?

  Sevgilerle,
  SGTR


 • 2,03 sürümünde  captive  portal bendede  çok  geç  geliyor.sürümden  kaynaklı  olabilir…