Pfsense Merak Edilen Genel Sorular ? • Ethernetler Gigabit intel pro 1000
  Ram 2 gb Kingston  DDR3
  İşlemci İntel core2quad 64 bit
  Anakart Gigabyte
  Switch milyon üstü paket destekli Gigabit Ubiquiti Pro Poe 8 Switch Made in u.s.a.
  kablolar HCS Hes 23 Awg Cat6 , Ethernet uçları Amp U.S.A  Özel uç
  Sistem pfsense  2.0.3  64 Bit

  1- Pfsense'te şuan 75 kişi internet alıyor.bu sistemle en fazla gideceğim kişi sayısı kaçtır ? Aynı anda kaç kişiye hizmet verir ?  150 kişi desteklemezse hangi sisteme geçmem yada ne yapmam lazım ?
  2-Ppoe yapmayı düşünüyorum wan'ı pfsense 'e direk bağlamak ve modemi devre dışı bırakmak istiyorum çünkü modem şişiyor ama superonline ve mac filtre olduğu için bir türlü beceremedik.Asbirim hocam çok yardımcı oldu sağolsun hatta o yaptı ama net olarak neyden olduğunu anlayamadık ? superonline ile görüştü sonra olmayan ayar oldu ,ilginç birşeyler oldu.bu yüzden tam olarak  ppoe kullanan ve superonline fiber abonesi olan birisi varmı ?

  3- Sarg ve light squid sistemi yavaşlatır mı ? yavaşlatırsa hangisi daha performanslı ve az yavaşlatır

  4-squid ve squidguard sistemi yavaşlatır mı ? ( kullanıclar kısıtlandığı için oluşacak hızı lütfen hesaba katmayalım.1 kişi kullandığı varsayıp sistemi yavaşlatıp yavaşlatmadığı gibi düşünelim ?

  5-Bu torrente gelince 2.0.3 geldi yine çözüm yokmu ? tam bi çözüm bulan varmı ? (ben squidguardtan en azından kelime bazlı engel koydum hiç olmazsa aratma yapamıyorlar ama kesin çözüm varmı ?
  6-Darkstat kullanan var mı ?Tam olarak ne işe yarıyor , tahmin ettiğim gibi  bu ağ açıkları ve multi leri gösteriyormu ama tam olarak nasıl kullanacağımızı bilen varmı ?

  7- İşlemcinin core2quad olmasının  bi anlamı varmı ? p4 olsa mesela ? performansta etkisi olurmu ?
  aynı şey ram içinde  geçerli 2 gb değilde 4 yapsak etkisi olurmu VE DDR 1-2 VEYA 3 olması önemli mi ?

  Hocalarımız bildiği maddeyi  yanında madde ile cevaplarsa hem ben hemde yeni kullanacak olan arkadaşlar için çok makbule geçecektir.Şimdiden ilgilenen herkesten ALLAH razı olsun.Saygılar • http://doc.pfsense.org/index.php/Hardware_requirements#Hardware_Architectures

  yazının sonuna doğru kaç mb throughput varsa ona göre fikir edinebilirsin, ayrıca state sayısı ram miktarına bağlı olduğu için 2 gb ram ile yaklaşık tahmini i386 sistemde 150 kişilik bir kullanıcı sayısına yetecektir fakat sarg, lightsquid den çok proxy,proxyfilter,snort ve layer7 gibi özellikler işlemci ve donanımı zorlar bu yüzden seçtiğin sistemde nelerin olacağını baştan karar vermelisin. • @technical:

  http://doc.pfsense.org/index.php/Hardware_requirements#Hardware_Architectures

  yazının sonuna doğru kaç mb throughput varsa ona göre fikir edinebilirsin, ayrıca state sayısı ram miktarına bağlı olduğu için 2 gb ram ile yaklaşık tahmini i386 sistemde 150 kişilik bir kullanıcı sayısına yetecektir fakat sarg, lightsquid den çok proxy,proxyfilter,snort ve layer7 gibi özellikler işlemci ve donanımı zorlar bu yüzden seçtiğin sistemde nelerin olacağını baştan karar vermelisin.

  teşekkürler hocam
  bu arada zaten layer 7 yi  kullanamadık ki, torrentte hiç bi işe yaramıyor  yada biz mi yapamıyoruz ? maddelerde de var zaten yazdım


Log in to reply