PPPoE WAN Problem • Bizim ISP PPPoE bağlantısı üzerinden WAN IP sağlamaktadır. Ama dün biz bant genişliğine sahip bir sorun ile karşı karşıya geldik. Biz güvenlik duvarı olmadan bağlarken (sadece modem ile) 30Mbps hız alıyorsanız. Ancak aktif ettiginde 3 Mbps aşağı gelir. Gateway icin ekteki gibi bir uyari aliyoruz.

  Her türlü yardımı çok takdir edilecektir.

  Nahid • Bu durumu rastgele degismektedir. Ornek olarak simdi duzgun. Ekte gorebilirsiniz.

  Nahid
 • abicim,
  bu olay internetin bağlantı kaybı,netten düşme veya gecikme yaşandığını belirtiyor.şöyle açayım konuyu pfsenseye bağlı bulunan birileri internetin bant genişliğini yoruyor demek oluyor.bunun hangi ip adresinden kaynaklandıgını system Graphhic [yanlış hatırlamıyorsam] ordan LAN ı seçip bakabilirsiniz.kısacası o pf e bağlı bir client, ya torent ya başka bir sebebten dolayı interneti aşırı yoruyor.bu konunun çözümü olarak tüm networke bantgenişliği atayarak çözebilirsiniz.yada uyarabilirsiniz tamamen size kalmış birşey :) • 200-300ms değerler çok yüksek. Artı paket kaybı da yaşıyorsunuz.
  Gatewayde monitor ip olarak ne yazılı acaba ?

  Bir de Status-Traffic graph- Lan seçtiğiniz zaman, hangi kullanıcı ne kadar trafik kullanıyor bakar mısınız ? • Tesekkurler Tuzsuzdeli ve Agasa_ts61,

  Sizin istediginiz bilgiler ekte bulabilisiniz. Bizim (ISP tarafindan) download hizimiz 35 Mbps ve Upload hizimiz 2 Mbps. 10.10.1.41 ipsinde web server calismakta. Acaba ondan dolayi mi kaynaklaniyor? Bugun RTT degeri daha da artmis. Ekte bakabilirsiniz.

  Tekrar tesekkurler.
 • öncelikle monitor ip'yi değiştirip 8.8.8.8 yapmanızı öneririm.
  Web sunucunuz hattınızın bütün upload'unu kullanıyor gibi görünüyor. Bu durumda paketlerde gecikme olması çok normal. • tesekkur ederim tuzsuzdeli. Monitor IP dediginiz seklinde degistirdim. Inceleyelim bir degisiklik olacak mi?
  Bende sizin fikrindeyim. Web Server Upload hizimizin tamami kullaniyor. Ileride belki sadece Web ve mail serverler icin ayri bir hat kullanabiliriz. • Bir degisiklik olmadi. Monitor IP Turk Telekom'un DNS IPsi verdim. Bakalim simdi ne olacak. Baska bir sey soracam. Simdi biz Huawei Modemi bridged seklinde kullaniyoruz. Acaba modemi PPPoE seklinde ayarlayip Pfsense'i DHCP olarak configure edebilir miyiz? Bu durumda bir problem ortaya cikabilir mi? Bu konuda da yardim edersiniz cok sevinirim. • Selamlar,

  benim de arkadaşın sorununa benzer bir sorunum var. yeni başlık açmaktansa nahidin affına sığınarak buraya yazmak istiyorum.
  resimde görüldüğü gibi;
  http://prntscr.com/1apb5c

  resimde gördüğünüz üzere inanılmaz bir loss sorunu yaşıyorum.
  su an 33 makinadan 4ü açık ve traffic graph ekranında sadece şu an oturduğum masadan küçük bağlantılar gözüküyor. modemimi ayrıca bir makinada denedim. düzgün bir bağlantı sağladım. ancak tekrar bridge moda alıp pfsense e bağladığımda yine sorun devam etti. hatta ilk önce direk down oldu. pfsense restart attığımda geri geldi. sizce nedeni ne olabilir? • Merhaba.

  Pfsense makinanin wan tarafini dhcp yapilandirip dsl modemi de normal sekilde ayarlayip deneme imkaniniz var mi? Ayrica rrd graph altinda wan trafiginin durumu nedir. Wan tarafindaki ethernet kartini farkli bir marka/model ile degistirip deneyebilir misin.

  Saygilar • Qbilay merhaba.

  dhcp ile bağlamaya çalışacağım. normalde işlemleri modem yapmasın diyerek bridge mod ile bağlıyorum. opt1'de de ttnet bağlantım var ve wanda bulunan ttnet bağlantım ile aynı olduğu halde sıkıntısız çalışıyor.
  açıkçası neden bridge mod üzerinde ısrar ettiğimi bende pek iyi bilmiyorum. ethernet kartımı akşam dediğin gibi test amaçlı değiştirip sonuçları buraya yazarım.

  şu an wan üzerinden bütün bağlantıları iptal ettiğim halde durum şu şekilde;
  http://prntscr.com/1as8oa
  http://prntscr.com/1as8v6

  İlgilendiğin için teşekkür eder iyi günler dilerim. • @cenx:

  Qbilay merhaba.

  dhcp ile bağlamaya çalışacağım. normalde işlemleri modem yapmasın diyerek bridge mod ile bağlıyorum. opt1'de de ttnet bağlantım var ve wanda bulunan ttnet bağlantım ile aynı olduğu halde sıkıntısız çalışıyor.
  açıkçası neden bridge mod üzerinde ısrar ettiğimi bende pek iyi bilmiyorum. ethernet kartımı akşam dediğin gibi test amaçlı değiştirip sonuçları buraya yazarım.

  şu an wan üzerinden bütün bağlantıları iptal ettiğim halde durum şu şekilde;
  http://prntscr.com/1as8oa
  http://prntscr.com/1as8v6

  İlgilendiğin için teşekkür eder iyi günler dilerim.

  Merhaba

  Modemi bridge modunda kullanmani tavsiye ederim. Cunku router modunda kullandiginda standart DSL modemlerin ayni anda karsilayabilecegi istek sayisi dusuktur ve kullanici sayisi arttikca haliyle modem uzerindeki yuk artacagindan dolayi isteklere cevap veremeyecektir. Bridge modunda butun istekleri pfsens karsilayacagi icin donaniminla orantili olarak ayni anda karsilanabilecek istek sayisi artacaktir. Ayrica ethernet karti hususunda da sonucu bekliyoruz.

  Saygilar. • Merhaba

  Ancak sakinleşti ortalık, hemen dhcp modunda bağladım modemi.
  sonuç; loss yok gibi ama uzun bir süre test etmeyi beklemeden, ethernet kartını deneyeceğim.
  http://prntscr.com/1auq5x

  Bir de söylemeyi unuttuğum bir şey var, ara ara cpu göstergesi full oluyor. sayfayı refresh ettiğimde ise yine düşüyor. Bu normal midir?

  edit: ethernet kartını değiştirdiğim halde yukarı da yolladığım ekran görüntüsünde ki sonuç değişmedi.
  şimdi modemi değiştirmeyi deneyeceğim.
  edit2: wan modemini başka bir modem ile değiştirdim fakat sonuç yine değişmedi.
  edit3: su an opt1 de kullandığım hattımı ve modemimi wana atayarak deneme yaptım. sonuç yine değişmedi.
  edit4: http://prntscr.com/1avhya assign sekmesinden opt3 oluşturarak normalde wan bağlantım için kullandığım nici buna atadım. neden gatewayim diğer opt ler gibi olmadı da 10.10.10.9 veriyor? default gateway yapıp bağlantıyı kontrol ettiğimde bağlanamadığımı gördüm. zaten loss ve lag devam ediyor.
  edit5: son wan graphım, bazı yerlerde durduk yere yükselip duruyor? http://prntscr.com/1avjk4 hatta http://prntscr.com/1avjt2 sanırım pfsenseim üzerinden bir şeyler ters gidiyor.
  edit 6: fabrika ayarlarına geri döndürdüm. kurulum sırasında wanı taktığım link sürekli up ve down oluyordu. ben de onboard nic e taktım. şu an düzgün. http://prntscr.com/1avs2a opt1 ve 2 de hafif bir ms yükselmesi var ama o benim atadığım monitör ip lerle alakalı olmalı. speed testte sorun çıkmadı.
  umarım gündüz bir sorun yaşamam.
  biraz dinlenme zamanı

  saygılar.


Log in to reply