Squid access.log sorunu • Arkadaşlar Merhaba,

  winscp ile firewalla bağlanıp var/squid/logs içindeki access.log dosyasını sildim sonra squid üzerinde log tutmayı tekrar etkinleştirdim, aynı dizin içerisinde acccess.log dosyasını oluşturdu ama o günden beri access.log dosyası logları tutmuyor.  access.log dosya boyutu o günden beri 0 :) ne yaptımsa olmadı konuyla ilgili bilgisi olan yada beni yönlendirebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. • proxy server ayarlarinda loglama kisimlari isaretli mi? bu kismi isaretliyse bile kaldirip save edip yeniden isaretleyip dener misin? • yaklaşık 20 kez denedim o sorunu çözmedi başka bir önerin varmı ??
  aynı işlemi 3 ayrı makinada yaptım 3 makinada log tutmayı bıraktı acil çözüme ihtiyacım var:) • dosya izinlerini kontrol edin. açıkçası yıllarca Linux kullanmış yenilerde pfsense kullanan birisi olarak şunu söyleyeyim pfsensede bazı şeyleri manuel yaparsanız yada alışkanlıktan yada mecburiyetten konsoldan yaparsanız pfsense cozutuyor stabilite diye bir kavram kalmıyor.  squidi yeniden kurmayı da deneye bilirsiniz. • arkadaşım konsoldan şu komutları uygulayıp tekrar kontrol et

  chmod 755 /var/squid/logs
  chown proxy:proxy /var/squid/logs
  chmod 640 /var/squid/logs/access.log
  chown proxy:proxy /var/squid/logs/access.log • denedim o da olmadı yokmu yardımcı olabilecek birileri arkadaşlar çok ruhum daraldı • Merhaba,

  Squid servisi çalışır durumda iken bu yetkilendirmeyi girdiğiniz takdirde sorun yaşayabilirsiniz dolayısıyla yapılması gerekenleri adım adım yazıyorum.

  1- Squid servisini stop ediniz.
  2- Shell'den aşağıdaki komutları tek tek giriyorsunuz.(eğer hata verirse hatnın çıktısını bize ulaştırınız)

   chmod 755 /var/squid/logs
  chown proxy:proxy /var/squid/logs
  chmod 640 /var/squid/logs/access.log
  chown proxy:proxy /var/squid/logs/access.log
  

  3- Makineyi Re-boot ediniz. • Squid servisleri aktif durumda iken herhangi bir chmod yapamazsınız. ilkönce servisi stop edin “service squid stop” daha sonra winscp ile bağlanarak ilgili dosyanıza chmod larını düzenleyin daha sonra tekrar “service squid start komutu verin”


Log in to reply