Access point WPA-Radius kullanımı? • Apartmanımızda, bir modem, 3 adet kablo ile bağlı acesspoint 2 adet Repeater bağlı ve arkadaşlar kablosuz bağlantı ile ağa dahil olmaktadırlar. (Ben hariç kablo ile bağlıyım) Ayrıca evimde internete çıkan 2 adet wifi ile bağlı TV, bir adet de (ilerideki zamanda 2 adet olabilir) wifi IP kamera mevcut.

  Gerek cep telefonu, Tablet, TV bilgisayar vs.. toplamda yaklaşık 15-20 adet kadar çeşitli access pointlerden bağlanan cihazlar mevcut.

  Sorunum, Acesspointlerde bulunana Radius güvenlik sistemi ile kullanıcıların ağa dahil olmasını istiyorum. Yani Captiva portaldaki gibi önce ağa girip sonra AD şifre ile internete çıkma olayı değil. Yani Kullanıcı kablosuz bağlanmaya çalıştığında windows kullanıcı adı ve şifreyi direk soracak sonra ağa bağlanabilecekler.

  Deneme yapmak için bir adet access pointle uğraşıyorum. PC ye PfSense üzeine FreeRaidus2 kurdum, Radius üstünde Users kısmından Kullanıcı adı ve şifre ekledim, acess pointi de ayarladım. Elbette başaramadım. bu konuda yardımcı olabilecek varmı? Başka bir ayar yapmama gereklimi? Resimdeki ayarları yapmıştım.. • Yardımcı olabilecek kimse yok mu? • Modeminiz 1813 Accaunting özelliğini desteklemiyor • Sonunda oldu..

  Sertifika işinden anlayanlar yardım..

  Arkadaşlar google de arama sonucu bir blog sitesindeki denilenleri yaptım çalıştı. Yani artık Aces poin, modem vs.. Kullanıcı adı ve şifre girilerek bağlanabiliniyor.. Yabancı dilimde yok.. Resimler açıklayıcı..
  Faydalandığım site;

  http://myfotoblast.com/blog/?p=385

  istemediğim durumlar oluştu.. Bağlantı sağlanması için kullanıcı biraz uğraşması gerek. Bunu aşmanın yolu?

  Kullanıcının yapması gerekenler;

  PfSense ile oluşturulan sertifika yı usb ile kullanıcı bilgisayarına yüklemek lazım. Bu sertifikayı yüklerken yükleme yeri olarak Pc de Güvenilen Kök Sertifika Yetkileri" kısmına manuel olarak yüklemek gerekiyor.

  Bunu otomatikleştirmenin yolu varmı?

  http://qnapsupport.net/?page_id=829&lang=Tr

  Bu siteden anladığıma göre Qnap serverdeki Free radius da bu yükleme otomatik oluyor.

  Bizde bunun gibi otomatik yaptırmak mümkünmüdür? • Generel mobile Discorovery Cep telefonumdan deneyeyim dedim.. Kulanıcı adı şifre yazdım, Zahmetsizce bağlandı. Ne sertifika problemi ne de başka bişi.. PC de neden böyle süründürüyor acaba?


Log in to reply