Pfsense ve iview • Tekrar merhaba arkadaşlar ,
  Pfsense 2.0.3-RELEASE (i386) veriyon kullanıyorum. Pfsense' nin  loglarını cyberoam firmasının yazıp ücretsiz olarak verdiği iview  göndermek istiyorum.

  Pfsense tarafında yaptıklarım

  ( Status: System logs: Settings ) bölümünde bulunan  ( Enable syslog'ing to remote syslog server ) işaretledim.
  (Remote syslog servers Server 1) = 192.168.0.10 iview ' e kurulu olan pc ipsini verdim. Ama tık yok

  iview tarafında yaptıklarım

  SYSTEM altındaki device tıkladım. Karşıma çıkan pençerede Add diyerek Pfsense' yi ekledim ( Device Type = SQUID)  IP Address = pfsense' nin ip yazdım.
  iview programında Current Status kısmı yeşil ama hiç bir şey göremiyorum. Önereceğiniz bir şey varmı ? • pfsense makinesinde squid log'unu göndermiyor olabilir misiniz ?

  Status: System logs: Settings bölümünde squid ile ilgili birşey yok çünkü. • Status: System logs: Settings kısmında =  Everything seçili ama hiç bir şey göndermiyor,  Pfsense tarafında nasıl bir conf. yapmalıyım ki log ları göndersin ? • Bu mümkündür, ama squid loglarını gönderebilirsin sadece, yani pfsense' in logları değil squid' in loglarını anlamlaştırıyor iview.. • Sonuçta pfsense' de squid koşuyor içinde elle bir ayar  yok mudur? • Benim aklıma acak şu geliyor;

  pfsense'in tuttuğu squid log'unu, diğer makineye dosya olarak kopyalayıp ordan analiz edebilirsiniz.

  iview kurulu bilgisayarınızda, bir paylaşım açın.

  Bir cron görevi yazıp, günlük olarak pfsense'den iview'e kopyalama yapın derim. • En kısa zamanda deniyecem çünki iview gerçekten güzel bir program. sonucu sizlerle paylaşırım • Şimdi programı bende deneyeceğim. Sitesinden indirip kuruluma geçeceğim. Dokumanlarını incelerken Windows Instalation Guide.pdf dosyasında Squid integrasyonunun nasıl yapılacağı açıklanmış. Ama squid.conf dosyasında değişiklik yapmak gerekecek gibi. PfSense'de bu dosyanın manual olarak değiştirilmesini önermiyor. Denemek lazım. Çalıştırabilirseniz sonucu bizimle de paylaşır mısınız.


Log in to reply