Pfsense kurulumda anlamadıklarım. Yardım • Arkadaşlar araştırdım ama öğrendiğim doğru mu bilmiyorum. Aşağıda anladığım şekli çizdim ve aklımda sorular oluştu. Resim doğru ise soruları cevaplayabilir misiniz.? Saygılarımla
  https://www.dropbox.com/s/kxhcx6sffjhdmhw/pfsense.jpg • Profesyonel bir şekilde olmasa da sorularınızı yanıtlayayım.

  Genel olarak diagram doğru gibi. Ne yapmak istediğinize de bağlı ama. eth ayarlarınızı kendiniz seçersiniz. Mesela  benim wah ip adresim 192.168.1.27  Lan ip adresim ise 192.168.10.10 yani iç ağa bunu verdim dhcpyi de açtım. Burdan rahat bir şekilde çalışabiliyor.

  Ben modemden herhangi bir değişiklik yapmadım, hatta hiç dokunmadım. Wifi pfsense'e bağlı değil. Benim için gerekli olmadığı için bağlamadım. Ama modemden dhcpyi kapatıp sadece pfsense üzerinden ip dağıtabilirsin. Diğer türlü modeme hiç dokunmana gerek yok.

  Sanal üzerinden de kullananlar da var ama sistemi yorabilir bence. • ilginiz için teşekkür ederim. Bu konuyu açtıktan sonra baya yoğun şekilde araştırdım kendi sorularımın cevabınıda buldum. Dediklerinize aynen katılıyorum.Peki şöyle birşey yapılabilir mi? rasberry pi cihazları var özellikleri düşük ama işletim sistemi kurulabilen bir board. Biz cihaza pfsense kurup buna benzer yapıyı  taşıyabilir mi? Araştırdım ama düzgün bir kaynak bulamadım. Saygılarımla • Bahsettiğiniz cihazlar üzerinde gayet rahat çalışır.
  tabi ne kadarlık bir trafik route edeceğiniz, neleri kullanacağınız önemli.
  Gidip 256 tane VPN tünnel oluşturursanız, o cihaz yetmeyecektir.


Log in to reply