DHCP logları hakkında • Selamlar. Pfsense 2.1 x64 kullanıyorum.
  DHCP logları resimdeki gibi, 192.168.100.50 Ip adresli cihaz masaüstü bilgisayarım. Bu loglar bazan 2 bazan 6-8 dakikada bir dönüp duruyor. Kulandığım cihazların hepsi statik IP olarak ayarlı.

  Bu normal mi acaba?

  DHCP Logları:

  DHCP Ayarlarım: • Anladığım kadarı ile bunlar dhcp server ile istemci arasında geçen mesajlaşmalar. Yani bir sorun yok doğru mu acaba?

  Birde aynı sistemde DHCP Server kurulu stand-alone yani; Domain üyesi olmayan bilgisayarlar bulunabilir. Bunlar DHCP Server kurulu fakat Domain’e ait olmayan bilgisayarlar grubudur. Açıldıklarında sistemde bir DHCP Server olup olmadığını kontrol için DHCPINFORM mesajı yollarlar, eğer sistemde yetkilendirilmiş bir DHCP Server varsa, bu mesajı yakalar ve DHCPACK mesajı yollar ve sisteme IP adresi dağıtılması engellenir. Tabiki su stand-alone DHCP Server, domain üyesi olmayan bilgisayarlara IP adresi dağıtabilir.

  Bu DHCPINFORM mesajı her 5 dakikada bir tekrar edilir. Bunun amacı; eğer sistemde yetkili DHCP Server’ın başına bir şey gelirse onun yerine devreye girmesidir.


Log in to reply