Google HTTPS Arama Problemi (Uzman Kişiler Baksın) • google üzerinde https aramalarda müstehcen içerik görüntülenmesini bir türlü tam olarak engelleyemedim. tarayıcılarda güvenlik kilidini aktif hale getiriyorum. fakat gmail hesabı olan biri oturum açıyor ve kilidi kaldırıyor. "safesearch" de bir işe yaramıyor çünkü https trafiğin içeriğine bakamıyor. aşağıya yapıştırdığım yazı google'dan alıntı. bu konuda çözüm için yardıma ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler.

  SSL Arama seçenekleri

  Güvenli Yuva Katmanı (SSL) üzerinden arama yapılırken, kullanıcı ve Google arasındaki bağlantı şifrelenir. Bağlantı şifrelendiği için, Güvenli Arama'yı Uygulama bölümünde açıklanan sorgu yeniden yazma teknikleri işe yaramaz. Bir çözüm olarak, No-SSL seçeneğimizi (aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır) kullanarak SSL'yi devre dışı bırakabilirsiniz. Not: Güvenli Arama Kilidi, SSL ile çalışır ve No-SSL seçeneğinin çalışmasını gerektirmez.

  Yukarıda açıklanan senaryo okulunuz için soruna neden oluyorsa, Google bir NoSSLSearch seçeneği sağlar. Ağ yöneticisi, www.google.com'un NoSSLSearch bitiş noktamıza işaret etmesini sağlayacak şekilde DNS yapılandırmasını ayarlayabilir. Normal http trafiğinde kullanıcı hiçbir fark görmez.

  Okul ağı yöneticileri için No-SSL seçeneğiyle ilgili bilgiler
  Ağınızda No-SSL seçeneğinden yararlanmak istiyorsanız, nosslsearch.google.com için www.google.com'unn bir CNAME olmasını sağlayacak şekilde DNS girişini yapılandırın.

  Bu VIP üzerinde aldığımız istekler için SSL arama sonuçlarını sunmayız.443 numaralı bağlantı noktası üzerinden bir arama isteği alırsak, sertifika anlaşması başarıyla tamamlanır. Ancak daha sonra, kullanıcıyı SSL olmayan bir aramaya yönlendiririz. Kullanıcı ilk kez yönlendirildiğinde, SSL'nin, ağ yöneticisi tarafından devre dışı bırakıldığına dair bir bildirim gösterilir.

  Özelleştirme ve kişiselleştirmeler SSL'nin kullanılabilirliğine bağlıdır. Bu nedenle, bazı özellikler bu durumdan etkilenebilir. NoSSLSearch VIP'yi kullanmak Arama dışındaki diğer Google hizmetlerini etkilemez. Google Apps hizmetine giriş ve farklı hizmetlerde kimlik doğrulaması yapılabilir (ve bu, SSL üzerinden olur).

  Erişimi engelleme

  Öğrenciler https://encrypted.google.com adresini kullanarak arama yaptıklarında, ağınızdaki içerik filtreleme sistemleri onların aramalarını veya Google’ın yanıtını okuyamayabilir. Bu okulunuz için soruna neden oluyorsa, https://encrypted.google.com adresini engelleyebilirsiniz. Öğrenciler http://www.google.com adresini kullanarak arama yapmaya devam ettiğinde, içerik filtreleriniz önceki gibi çalışmaya devam eder.
  Google ürünleri, https://www.google.com adresindeki kaynaklarla ilgili veya bunlara bağlı olabilir.https://www.google.com adresini engellemediğiniz sürece, kuruluşunuz tüm bu hizmetlere erişmeye devam edebilir. • Başlık Değiştirildi.

  Sorununuzu dile getirmek için doğru hitap ile başlık açmanızı öneririm. • düzeltme için teşekkürler. bazen soruna o kadar takılıyoruz ki böyle aksaklıklar oluyor. • Sayın netugur
  Siz bu yukarıdaki metinde yazılan şeyleri yaptınız da çalışmadı mı ? Yardıma ihtiyacınız olan konu net olarak nedir ? • yukarıda yazan "nossl arama" seçeneğinin nasıl yapılacağını anlayamadım. ayrıca aynı makale de proxy üzerinden ;

  Güvenli Arama'yı bir okul ağında etkinleştirmek için, proxy sunucu kullanarak &safe=active ifadesini doğrudan tüm arama URL'lerine ekleyebilirsiniz. Bu, yüksek düzeyli Güvenli Arama'yı etkinleştirir.

  Google, google.com/search?…, google.com/images?..., google.com/s?... gibi URL yollarıyla arama sorguları gönderir. Güvenli
  Arama'yı bir proxy kullanarak etkinleştiren okullar, /search, /s ve /images URL'lerini içermesi için filtrelerini güncel tutmalıdır.

  yukarıda yazan "safe=active" ifadesi nereye ve nasıl eklenir onu da anlamış değilim. bu arada rewrite yapısını kullanmak zorundayım. o nedenle squid üzerindeki safesearch kullanamıyorum. zaten kullansam da https ile arama yapıldığında işe yaramıyor.

  ancak bir şekilde tarayıcıdan bağımsız olarak güvenli aramayı sürekli aktif kalacak bir yönlendirme yaparsam veya nossl arama yaptırıp https aramanın önüne geçersem problem çözülecek.

  teşekkürler. • güvenli arama aktif olduğunda  ( tarayıcı üzerinden ) google ana sayfadan arama yapıldığında sonuç sayfası URL'si. her arama sonucu adresinin sonuna &safe=active , ifadesi ekleniyor. bu şekilde sistem çalışıyor. bu ifadeyi proxy ile ekletebilirsem tarayıcıdan kullanıcılar ayarı değiştiremeyecekler.

  http://www.google.com.tr/#q=haber&safe=active


Log in to reply