Pfsense konfigürasyon tavsiyesi hk • Merhaba değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi 30 gündür pfsense kurulumu (yap boz) vs gibi işlemlerle uğraşıp yaklaşık 10 gündürde çalışır halde 2.1 relase versiyonu sistemime kurdum ancak bir kaç sorunla karşılaştım ve bunlardan bazılarını zaten forumda sordum ve malesef çözüme kavuşturamadım
  Bu konular;
  1- Radyolara herhangi bir engel koymama rağmen pfsense radyoların açılmasını engelliyor.
  2- www.isgkatip.com adında bir web sitesi var sık kullandığımız hiç bir illegal bir şey olmamasına rağmen buraya da giriş yapmıyor bir engelleme kuralı koymadım defaultta yüklü olan kurallarla çalışıyor pfsense sadece porn seçeneği engelli.
  3-ip loglama ile ilgili @fotocum un yardımlarıyla sistemimize kurduk ancak bu seferde imzalama işlemini (pfsense içerisinde imzalamayı çalıştıramadığım için sanırım) başaramadığım için imzalama işlemini de yapamadım.
  4- https sorunu bu sorunu bir türlü gideremedim sürekli olarak siteleri engellemiş olsamda adam https: // girdiğinde engellenmiş sitelere ulaşabiliyor. Forumdaki 3 4 farklı konuyu (liderweb arkadaşımızın konusunu 3 defa denedim bir türlü olmadı) denemem rağmen bunda da başarılı olamadım.

  Sizden öneri talebim sistemimi tanıyıp hangi sürümü hangi araçlarla kullanmam hakkında yardım edebilir misiniz

  10 gündür yaptığım raporlardan da anladığım üzere toplamda gelen bütün kursiyer yada çalışan aktif en fazla 25-50 arası kişi internete çıkıyor bu kişiler sabah 09:00 ila 20:45 saatleri arasında internetle işleri oluyor bu saatten sonra internet kullanımı olmuyor bu sebeple bu saatten sonra internet çıkışını da kapatmak istiyorum.

  1-kimin hangi adrese çıktığını raporlamak istiyorum (bunu light squid ile deniyorum ancak bir türlü tam anlamıyla raporlama yapamadım neden çünkü bu gün 192.168.2.102 ip adresi bana aitken ertesi gün işyerine geldiğimde 102 yerine bu kez 130 numaralı ip yi bana veriyor dhcp böyle olunca da hangi ip adresi hangi kişiye ait onu görmeme engel oluyor.) bu sorunu aşmak için non transparend mod kullanın yazmışlar forumda ancak non transparend yapıncada bu istediğim olmadı mesela denemek için özellikle deneme.com adresine giriyorum ama yok bakıyorum ki giriş yapmamış görünüyorum.

  2- iplog imzalama internet çıkış ve girişlerini zamanlamak istiyorum bülent beyin yazdığı scripti gördüm ve 2.0.3 te çalıştığını söylemiş eğer gerçekten böyleyse bende bu sürümü kullanmak istiyorum. ancak 2.03 te de kimin nereye girdiğini sağlıklı bir şekilde izleyebilecekmiyim bunu merak ediyorum.

  3- Bilgisayarların yukarıda da yazdığım gibi belirli saatlerde giriş yapabilmelerini sağlayabilir miyim pfsense ile stabil en iyi çalışan sürümü hangisi ise?

  Bu konularda tavsiye verebilirseniz çok sevinirim bu arada bülent beyin ip log imzalayıcı programını hofile a yüklemiş ancak hotfile a tıkladığımda bir türlü indiremiyorum elinde bu script olan varsa başka bir dosya paylaşım sitesine yada yandex disk drive google gibi kişisel dosya paylaşım alanlarına atıp link verebilirlerse sevinirim


Log in to reply