Dhcp statik ip log tutmayı devre dışı bırakır mı


 • Merhaba,
  http://forum.pfsense.org/index.php/topic,54119.0.html bu konuda bahsedilen dhcp log kayıtlarının tutulması hakkındaki yazıyı okudum ancak aklıma bir şey takıldı ben kim hangi internete sabit bilinsin diye dhcp yi 150 numarasından sonra 240 a kadar verdim ve dhcp serverda statik ip oluşturucu alana gelip çalışanlarımıza sabit ip verdim. Bu işlemi yaptığımda log tutuyor mu diye kontrol ettim lightsquid ve 5651 de sorunsuz şekilde loglarını tutmuş ama ben yanlış birşey yapmamak için buradaki bilen kişilerede sormak istedim yaptığım işlem yanlış mı log tutmamı yada yasallığını engellemez değil mi?


 • oluşan log dosyasının içeriği istediğiniz gibiyse size sadece imzalamak kalıyor.

  tekrardan hatırlatmak isterim daha öncede başka yerlerde yazmıştım.

  kanun sizden sadece DHCP loglarını istemekte

  IP'leriniz Statik ise

  IP                  MAC ADRESİ                      HOSTNAME

  Dinamik ise

  IP                MAC ADRESİ                        BAŞLANGIÇ TARİH VE SAATİ                      BİTİŞ TARİH VE SAATİ

  kullanıcının nereye girip çıktığını kayıt altına almanız kanunen yasaktır.
  Çalışanlarınıza internetin kayıt altında olduğunu yazılı belgeyle bildirip imzalarını alıp tutabilirsiniz loglarını
  ancak inceleme hakkına sahip değilsiniz. oradaki loglara bakarak çalışanlarınıza yaptırım uygulamaya kalkarsanız çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.


 • @hoscakal bilgilendirme için teşekkür ederim. O vakit bu gün logları tekrar incelemem gerekli, varsayım olarak konuşuyorum statik işlemini sanal olarak yaptığım için hepsinin aynı standartta olması benim işimi görüyor sanırım diye düşünüyorum çünkü bilgisayara bakıyorum ağ bağlantı özelliklerine tıkladığımda bilgisayarda dhcp etkin diyor bu sebeple aslen bilgisayar dhcp ile internete cıkıyor ancak ben sanal bir sabit ip verdiğim için bildirdiğiniz gibi kayıt formatına sahip mi değil mi bunu kontrol edeceğim yani bu gece saat 23:45 te logları verdiğinde sanal olarak dhcp den statik yaptığım ipleri görüyorsam sorunum yok demektir diye anlıyorum.

  çalışanların loglarını incelemiyor bununla ilgili herhangi bir yaptırıma da gitmiyoruz yapmak istediğimiz sadece yasal kısmı yerine getirelim bunun haricinde kiiler yasakladığımız sitelerede giriş yapamasınlar başka bir işlem yapmayı düşünmüyoruz ancak hatırlatmanız için teşekkür ederim konuyla ilgili olarak verdiğiniz örneği 5651 nolu yasada geçip geçmediğini belirtebilir misiniz şu an yasayı inceliyorum. eğer bu bahsettiğniiz şekilde açık olarak belirtilmişse bununla ilgili imza işlemlerini halletmem gerekli


 • linkini vermiş olduğunuz yazıyı ben yazdım…
  oradaki işlemi başarıyla gerçekleştirdiyseniz zaten hem statik hem de dhcp loglarının ikisinide farklı dosyalar olarak loglayacaktır

  siz sadece bunları imzalatırsanız sorun yaşamazsınız ben 1 yıldır log alıyorum bu şekilde...

  ve  23:45 i niye bekliyorsunuz ? sh dosyasını putty üzerinden çalıştırıp şu an ki loglar neyse görebilirsiniz...

  ve pfsense üzerinde hem dhcp açık hem de statik ip belirttiniz sanırım.
  dhcp olanlar dhcp.txt olarak
  statik olanlar ise statik.txt olarak iki farklı dosya olarak oluşması lazım oluşmuyorsa sıkıntı var demektir.
  verdiğiniz link üzerinden konuşuyorum...

  verdiğim örnek derken ? hangi örnek anlayamadım..