Pfsense performans • İyi günler Arkadaşlar büyük bir ağa sahibiz yaklaşık 3 ayrı ağa bakıyorum ve ortalama 5000 kullanıcım var.Normalde checkpoint kullanıyoruz fakat url filtering lisansımız olmadığı için bu işi pfsense ile yapmak ve belli başlı kenarlarımı pfsense üzerinden çıkarmak istiyorum(Ortalama 800 kullanıcı olsa diyelim).
  Sormak istediğim sorular
  1-Büyük networklerde pfsensi kuran test eden varmıdır?Varsa performası nasıl?
  2-Local ağımı ben checkpointte natlayarak çıkıyorum.Bazı kenarlarımı direk pfsense yönlendirsem dhcp,nat,fw olarak performansı nasıl olur?Yada olurmu pfsensi bugun bir sunucuma kurdum araştırma safhasındayım hatam varsa affedin.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Kolay gelsin • slm

  100 ün üzerinde kullanıcısı olan networkte kullandım ve domanım olarak ise intel atom mimarisi vardı çok başarılı ve performanslı bir şekilde firewall yetkilendirme kısıtlama ve loglama yapabilen bir sistemdi ve tüm kullanıcılar online programlar kullanıyordu

  siz 800 üzeri kullanıcı derken tamamı internet üzerinden online yada dosya transferi yapacaksa yapınız atomdan ilerde bir configürasyon kullanmalısınız giriş seviyesinde bir server işinizi fazlasıyla görür • kullanılan donanım önemli tabiki.
  işlemcinizin özelliklerinden sizaye mhz degeri mumkun oldugunca yuksek bir secim olmalı. kullanılan ethernet kartı modelide önemli bir detay gerisini pfsense kaldırır şüphen olmasın. zira checkpoint gibi bu sektorun babası bir firma bile artık donanımı sizden yazılımı onlardan ürün satıyor. donanım iyi olduktan sonra pfsense ten yana bir şüpheniz olmasın. • basit bir tavsiye. uygulamadigim icin etkisini tam bilemiyorum ama radius u farkli serverdan calistirirsan mevcut makinayi daha da rahatlatmis olursunuz. dedigim gibi ana makina donaniminizi ve gercek trafik yükunuzi bilmiyorum.

  saygilar. • Selamlar ilginiz için teşekkürler
  HP PROLİANT DL 380 G7'YE KURDUM • @ondokuz:

  kullanılan donanım önemli tabiki.
  işlemcinizin özelliklerinden sizaye mhz degeri mumkun oldugunca yuksek bir secim olmalı. kullanılan ethernet kartı modelide önemli bir detay gerisini pfsense kaldırır şüphen olmasın. zira checkpoint gibi bu sektorun babası bir firma bile artık donanımı sizden yazılımı onlardan ürün satıyor. donanım iyi olduktan sonra pfsense ten yana bir şüpheniz olmasın.

  Teşekkürler • @fotocum:

  basit bir tavsiye. uygulamadigim icin etkisini tam bilemiyorum ama radius u farkli serverdan calistirirsan mevcut makinayi daha da rahatlatmis olursunuz. dedigim gibi ana makina donaniminizi ve gercek trafik yükunuzi bilmiyorum.

  saygilar.

  Teşekkürler 50 mbit çıkımız var yönlendireceğim trafik 10mbitlik kısmı olacak.


Log in to reply