Web Sitesini IP Üzerinden Host Yönlendirme


 • Çoğumuzun bildiği gibi son günlerde TTNet DNS leri sık sık sorun veriyor. Özellikle Facebook üzerinde geç açılma olarak karşımıza çıkıyor. TTNet DNS leri yerine farklı dns kullanınca sorun çözülüyor ancak bu seferde yurt içi serverlerdeki sitelere erişim süresi artıyor. Şimdi sorum şudur.

  fbstatic-a.akamaihd.net adresini 2.16.216.97 IP ye host bazlı nasıl yönlendirebilirim. WinXP de System32 den host dosyasına 2.16.216.97 fbstatic-a.akamaihd.net bu şekilde ekleme yaptığımda sorunsuz olarak facebooka girebiliyorum. Ama bunu tüm bilgisayarlara uygulamak birde bu IP ileride iptal olursa o sorun ile uğraşmak zor olacaktır. Bu yönlendirmeyi pfsense ile nasıl yapabilirim. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa çoğumuzun işine yarayacak bir uygulama olacaktır.

  Squid + SquidGuard aktiftir. SquidGuard rewrite yönlendirme işe yaramayacaktır. Şayet bu şekil yönlendirmede o domaine girildiğinde domain yerine karşımıza IP gelecektir. Yapmak istediğim domaine girdiğinde host olarak TTNet DNS lerine takılmadan, farklı IP lere ulaşmaya çalışmadan direk istediğim IP üzerinden açmasıdır.


  Bu arada bulduğum bir kaç bilgi. Hangisi işime yarayacaktır bilemiyorum.

  DNS FORVERDER Seçeneğinden.

  Domain Overrides
  Bu seçenekte ise istenilen domainin DNS çözümlemesinin burada eklenen IP üzerinden olması olarak geçiyor.

  Bu kısma yaptığım Google DNS yani 8.8.8.8 IP eklemesinden sonra facebooka giriş sorunsuz olmaya başladı.


 • Bu işlem ilk başta işe yaramıştı ancak facebook akamihd.net sitesini https şekline çevirince gene aynı sorun oluşmay başladı . https ile dns ekleme kabul  etmemekte. Hala çözüm aramktayım.