Gib efatura portali giriş sorunu • Merhaba arkadaşlar,
  yapımda pfsense 2.1 kullanıyorum, squid, squid guard yüklü ve 5651 loglama yapıyorum bulo kullnıcısının tarif etmiş olduğu iletideki gibi.
  benim sıkıntım şirket olarak e fatura uygulamasına geçmek zorunda kaldık. Altyapımız müsait olmadığından gib portal çözümünü kullnıyoruz. "https://portal.efatura.gov.tr/efatura/egiris.jsp" bu linke sıkıntısız bir şekilde giriş yapıyoruz. usb e-mühür cihazımızı görüyor şifresini sorguluyor ancak imzala dediğimizde işleme devam etmiyor.
  ben turkcell vınn ile denediğimde tüm aşamaları geçiyoruz.
  aynı zamanda "ekap.kik.gov.tr" adresinde yer alan "kamu ihale sistemi" e-imza ile çalışıyor bu siteye giriş yapıp imzalama işlemi yapabiliyorum. finansdaki arkadaşlar eloktronik bankacılık işlemlerini sıkıntısız yapabiliyor.

  muhtamelen squid üzerinde eksik kalan bir ayar olmalı ancak konu ile ilgli burada yada intenette herhangi bir kaynak göremedim.

  deneyimli arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. • load blance kullanıyorsan böyle bir hata alabilirsin, biz load balance olduğu için bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşadık daha sonra ben sabit çıkması gereken pc leri belli bir wan dan çıkartarak bu sorunu çözdüm. • yapıyı eksik aktarmışım kusura bakmayın.
  yapımda bir lan, bir wan hattı var; wan hattım turktelekom metro ethernet (5 mbit senkron). tek bir ip adresi ile çıkış yapıyoruz.
  bununda sakıncalı olduğunu söyledi uzman arkadaşlar ,en az 8 lik bir paket alın devreye öyle alın diye hat blackliste düşerse başınız ağrır dediler lakin ben bünyemde websitesi yada mail hizmeti kullnamıyorum sadece bu hizmetlere erişmek ve internete erişmek için kullanıyorum. lokasyonumuz organize sanayi bölgesi olduğu için ve adsl hizmeti sağlıklı verilemediği için bu çareye başvurduk.
  load balanace için ikinci bir wan olması lazım bizde yok.
  bankacılık ve standart e imzalı giriş isteyen(edevlet - turkiye.gov.tr veya ekap.kik.gov.tr) siteler normal çalışıyor.
  sadece e-fatura portalinde ilk giriş ve şifreden sonra imzalama işlemi için usb emühür e ikinci kez erişirken hata veriyor.
  direk vınn yada pfsense olmadan internetten işlem yaptırırsam bu aşamada hata almıyorum.
  bu yüzden squid üzerinde yaptığım ayarlardan kaynaklanabileceğini sanıyorum ancak nette yeterli kaynak bulamadım.
  squid yapım ise 5651 loglarını alacak şekilde yapılandırılmış durumda.

  forum kurallarına uygun yazmıyorsam kusuruma bakmayın. biraz dolambaçlı bir anlatım kullanmışım. • 5651 squid ile alakali degil, dhcp ile alakali isler yapiyor.

  loglarda durum nedir ?
  orada neyin bloklandigi yazar
  squidguard kullaniyor musunuz ?

  squidin konfigurasyon ekran goruntulerini yollayin bi de onlara bakalim.


Log in to reply