Pfsense 2.1.1 LB FO Squid Çalışıyor! • Evet bugün 2.1.1 versiyona upgrade ettim sistemi ve Failover, Load Balance ve squid çalıştığını gördüm. Hayırlı olsun! • Failover çalıştığını nasıl test ettiniz? • PPEO Wan bacağını disconnect edip denediğimde diğer Wan dan girdiğini gördüm internete.. Fakat şu sıkıntıyla karşılaştım yine.. Limit çalışmıyor.. • Hızlıca yaptığım incelemede squid yerine squid-dev kurduğumda bahsettiğim özellikler çalışıyor ve tabi limiter da.. Hayırlı olsun diyelim.

  Uzun zamandır beklediğim için heycanla yazıp atladığım şeyler olabilir kusura bakmayın.

  Düzeltme:

  Limiter çalışmıyor. Bende bunun üzerine Captive Portal üzerinden limitledim. Fakat Load Balance çalışıyor mu emin değilim. • Captive Portal yükledim evet limitleme çalışıyor ama bu ne yavaşlık arkadaş bütün sistemi etkiledi captive portal. Pfsense arayüzü bile yavaş açılıyor. Bunu yaşayıp çözüm bulan kimse var mı? • @yaniq:

  Evet bugün 2.1.1 versiyona upgrade ettim sistemi ve Failover, Load Balance ve squid çalıştığını gördüm. Hayırlı olsun!

  Eğer failover çalışıyorsa yapılandırmanızı paylaşırmısınız ? (resimlerle) • Kusura bakma anca farkettim mesajı,

  Routing ayarları forumda anlatıldığı gibi tek fark, Squid Custom kısmına herhangi bir şey yazmadım default bıraktım. • @yaniq:

  Kusura bakma anca farkettim mesajı,

  Routing ayarları forumda anlatıldığı gibi tek fark, Squid Custom kısmına herhangi bir şey yazmadım default bıraktım.

  Forumda hangi konuda anlatıldığı gibi , yani 2.0.3 versiyonunda ki aynı ayarlar mı geçerli ? Squid Custom Options'a hiç bir şey yazmıyormuyuz • https://forum.pfsense.org/index.php/topic,35959.0.html Burdaki anlatıldığı gibi, ayrıca Squid Custom Options' a tcp_outgoing_address 127.0.0.1 bunu eklemeden çalıştığını farkettim. Deneyip sonucu yazarsanız menun olurum. • @yaniq:

  https://forum.pfsense.org/index.php/topic,35959.0.html Burdaki anlatıldığı gibi, ayrıca Squid Custom Options' a tcp_outgoing_address 127.0.0.1 bunu eklemeden çalıştığını farkettim. Deneyip sonucu yazarsanız menun olurum.

  2.1.2 de denedim aynı orada anlatıldıgı gibi ancak calısmamıstı ben squid custom options'a ekleme yapmıstım belki ondandır …

  Deneyip dönüş yapacağım ...

  https://forum.pfsense.org/index.php?topic=76467.0 arkadaşta buradaki konuda 2.1.3 de çalışıyor demiş ancak hangi ayarla nasıl ne durumda belirtilmemiş eğer belirtirse onu bekliyorum açıkcası hemen deneme yapacağım .

  Teşekkürler, • Hocam yeni versiyon demek kaba tabirle "taş gibi" çalışıyor demek değil, forumda bahsedilen en stabil versiyon hangisiyse onu kullanmanı tavsiye ederim. 2.1.1 den menundum ben ama sadece test amaçlı 2.1.2 kurdum ama bazı özellikleri feda ettim. • aslında 2.1.3'ün düzeltme listesine bakınca, bu konu ile ilgili bir geliştirme yaptıklarına dair birşey ben göremedim.
  Son zamanlarda çıkan sık güncellemelerin sebepleri daha çok güvenlik ile ilgili.

  2.1.3'de squid aktif iken failover sorunu olmayan bir konfigürasyon paylaşılırsa pek makbule geçer.
  Onda sonra gelsin SSL filtering :) • Evet düzeltme listesinde çoğunlukla güvenlik güncellemesi yapıldığı görülüyor. Ama yapılan bu versiyon güncellemeleri bazı özellikleri etkiliyor mu bilmiyoruz.

  Ben 2.1.1 den sonraki 2.1.2 de limiter sorunu yaşadım ama 2.1.1 e dönemiyorum da SSL düzeltmesi yüzünden. 2.1.4 gelecek gibi bence yakın zamanda o zaman tekrar upgrade edip deniyceğim.


Log in to reply