Öğrenci Yurdu İçin Pfsense Kurulumu Hakkında • selamlar.
  kısa bir zaman önce pfsense ve bu forum ile tanıştım ve sonrasında sürekli forumu takip ediyorum, pfsense ile ilgileniyorum. Benim işlerini yaptığım bir kaç tane öğrenci yurdu var. Öğrenci kapasiteleri 200 - 300 civarında değişmektedir. Bu yurtlara access pointler yardımıyla internet dağıtımı yapıyorum. Ancak yoğun saatlerde modemin kafası karışmaya başlıyor ve ip dağıtımı yapamıyor. Araştırmalarım sonucu modemlerin belleklerinin bu konuda yetersiz kaldığını buldum. Böyle birşey var mı, çözümü nedir? En kaliteli, tavsiye edilen modemleri bile aldım ama yoğun saatlerde, özellikle 100 - 150 kişi bağlantı yaptığında ip alamama sorunu oluyor. İnternet hızımız ne kadar yüksek olursa olsun, sorun yaşıyoruz.
  Bu soruna çözüm bulabilmek için pfsense kurmayı ve dhcp server işini bilgisayarın yapmasını istiyorum. Limit engelleme veya kısıtlama yapmak ile ilgili bir düşüncem yok, sadece ip dağıtımını rahatlıkla yapabilsin cihaz. bunun için kuracağım versiyon veya paketler  squid ve squidquard dışında birşey gerekir mi? bu sistem modeme göre sağlıklı çalışır mı? • Modemi bridge moda al pfsense'i kur dhcp ayarlarını yap yeter. Başka bir şeye ihtiyacın yok. Ben bu şekilde yaklaşık 400 kişiye internet dağıtıyorum, hiçbir problem yaşamadım. Hatta Pfsense'in kurulu olduğunu bile unuttular. :) • öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ve kutlarım sizi :) bende unutmak istiyorum. modem sorununu sizde yaşadınız mı peki yani tespitim doğru mu. bir de forumda sogutlulu_54 üyemizin önerdiği bir yöntem vardı 254 ten fazla ip dağıtımı diye:
  "254 ten fazla Ip aldırmayı lan bacağı ıpsını örneğin 10.0.0.1/16 olarak ata ondan sonrada dhcp server'dan start ıp 10.0.0.2/10.0.10.254 yap ve toplam 2540 kişi ağa dahil edebilrsin pfense ile…"
  bu şekilde ayarlamayı düşünüyorum. • ip ayarlarını 16 lı bloğa çekme boşyere

  10.0.0.1/23 yapabilirsin
  Netmask: 255.255.254.0 = 23
  HostMin: 10.0.0.1
  HostMax: 10.0.1.254
  Hosts/Net: 510 client bağlanabilir.

  modem konusunda 30-40 clienttan sonra zaten sorun çıkartıyolar.
  kaldıki dhcp desteği modemlerde zaten 100 ü geçmiyor.

  modeme göre tabiiki sağlıklı çalışır.
  yerinde olsam net sömürülmemesi için limit uygulardım.
  hotspot tarzı çözümlerde kullanılıyor yurtlarda
  tamamen ihtiyaç ile alakalı. • bu saatte verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. susamlicubuk hocam dediğiniz ip ayarlaması da bana yeterli gelecektir. üstteki yöntemi forumda bulduğum için yazdım. yurtta internet paketini değiştirip 35 mb fiber nete geçmeyi düşünüyorum. dhcp dağıtım sorununu çözdükten sonra inşallah limit uygulama ve port / program engelleme / filtreleme seçenekleri için gerekli ayarları araştırdım ve  sırayla yapmayı planlıyorum.


Log in to reply