Acil ! load balance tplink cihazı gibimi yoksa sadece yedekleme mi ?

• Merhaba  pfsense teki load balance sisteminde 2 adet 20 mbit i 40 olarak kullanma mantığı varmı , yoksa sadece birbirini mi yedekliyor ?
    yani bende 1 adet superonline ve 1 adet uydunet var
    ikiside 20 mbit.
    ben dosya indirirken 40 ile indirebilirmiyim ?
    yada şöyle söyliyim
    kullanıcılar 50 kişi ve bazen 20mbitin üzerinde çekiyor
    ben istiyorumki 20nin üzerine çıkınca yani ihtiyacı olunca uydunetin 20 sinden çeksin ihtiyacı olduğu kadar.
    bunu tplinkin TP-LINK 4 Port 488T Load balancing Router 4 Wan 1 lan Port  modeli cihazı yapıyor
    pfsense te bu mümkünmü ?
    uzaktan destek ile yardımcı olabilecek biri olursa çok sevinirim acil lazım .

• @alcan01:

Merhaba  pfsense teki load balance sisteminde 2 adet 20 mbit i 40 olarak kullanma mantığı varmı , yoksa sadece birbirini mi yedekliyor ?
    yani bende 1 adet superonline ve 1 adet uydunet var
    ikiside 20 mbit.
    ben dosya indirirken 40 ile indirebilirmiyim ?

Selamlar;
    Her iki senaryoyouda gerceklestirebilirsiniz.
    System: Routing: Gateways: Groups
    kismina bakin,orada  tier(oncelik) ve Trigger Level.

yada şöyle söyliyim
    kullanıcılar 50 kişi ve bazen 20mbitin üzerinde çekiyor
    ben istiyorumki 20nin üzerine çıkınca yani ihtiyacı olunca uydunetin 20 sinden çeksin ihtiyacı olduğu kadar.
    bunu tplinkin TP-LINK 4 Port 488T Load balancing Router 4 Wan 1 lan Port  modeli cihazı yapıyor
    pfsense te bu mümkünmü ?
    uzaktan destek ile yardımcı olabilecek biri olursa çok sevinirim acil lazım .

Mumkun;ayni sekilde;
    System: Routing: Gateways: Groups
    altinda iki hat için group tanimalamlarıyla yapabilirsiniz.
    -iki hatta aynı tier degerini verirseniz 20+20 = 40 mbit bandwitdh elde edersiniz fakat bu durumda https trafigini mutlaka bir hattan cikartmaniz lazim.(banka sitelerinde vs..problem oluyor, forumda gerekli ayrintilar var.)

kolaylıklar.

Log in to reply