Pfsense Https Arama Motoru Görselleri Engelleme • Pfsenseyi , squid , squidguardı sorunsuzca kurdum. Adres bazlı filtreleme işlemi yapabiliyorum.Ancak kullanıcı google görsellerde uygunsuz olabilecek kelimelerin görsellerini görebiliyor. Bunu URL bazlı ve HTML kodları içerisinde kelime bazlı arama yolu var mıdır? Site HTTPS yi desteklediği için filtreleme olmadı. Örnek URL  "https://www.google.com.tr/search?q=uygunsuz_kelime" bu url yi url bazlı engellemeye yazınca kabul etmiyor malesef. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. • normalde squidguard'da "safesearch" opsiyou var.
  ancak https'de çalışmıyor olabilir.

  https filtering için, squid3 kullanılıyor, belki o yapabilir. • Akan sular HTTPS denildiğinde duruyor malesef. Gittikçe çözülmesi gereken bir sorun halini aldı, squid3'e ağırlık verip bu konuyu çözmek lazım.. • Selamlar,

  HTTPS, verinin üçüncü şahıslar tarafından görülmeden taşınabilmesi için tasarlandığından içerisine bakmanın kolay ve düzgün çalışan bir yolu yok.
  HTTPS içeriğine bakabilmek için bağlantıyı pfSense üzerinde sonlandırıp istemcilere sahte sertifika göndermek gerekiyor. Bu durumda istemci tarafında sertifika hataları yaşanmaya başlıyor…

  Diğer yandan arama yapıldığında gelen uygunsuz görsellerin engellenebilmesi için gelen görsellerin "yüz tanıma" sistemlerine benzer şekilde işlenerek "uygunsuz" görüntülerin olup olmadığının belirlenmesi gerekir ki bu çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duyacaktır.. Örneğin 1 sn video görüntüsü için ortalama 24 tane resmi taramak ve "uygunsuz" içeriği konrtol etmek gerekir... Bunun yanında "uygunsuz" sesleri de yakalamak isteyebiliriz.. Bu seferde ses tanıma uygulamalarına benzer şekilde seslerin "uygunsuz" olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir...  Tüm bunlar şu an için makul ve mantıklı bir teknoloji gibi görünmüyor. Böyle bir uygulama yazılmış olsa bile uygulamaya "uygunsuz" tarifinin nasıl yapılacağı ayrı bir sorun... Bilgisayar işlediği resmin/videonun/sesin kime göre ve neye göre uygunsuz olduğunu nasıl tanımlayabilir? :)

  Eğer arama sonuçlarındaki görsellerin içeriklerine bakarak engellemeye çalışacak kadar zor bir durumdaysanız interneti tamamen kapatmanız en mantıklı çözüm olacaktır...

  Saygılarımla... • Bu tür sorunlar sıkça benim başıma da geliyor. O yüzden bu tür olaylarda en güzel yapılması gereken url list oluşturup sürekli paylaşmak. Shallalist'e url eklemektir.

  Örnek veriyorum : xxxxx kelimesinde görsellerde çıkan sitelerle web aramasında veya video aramasında çıkan siteler farklı. Ortalama 1 ayda bir bu siteleri ilk 10 arama sonucuna kadar takip edip, filtreden kaçanları manuel ekliyorum. Aynı şekilde bu adresleri de shallalist'e ekliyorum.

  Tahminimce :) 1000'e yakın adres eklemişimdir…


Log in to reply