DNS problemi hk. • Merhaba,

  pfSense-> General Setup sayfası altında,

  Allow DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN, işaretli durumda. DNS adreslerini modemden aliyorum. (TTNet Dns adresleri; 195.175.39.40 195,175.39.39)

  Sıkıntı yaşadığım konu ise; Belli bir zaman sonra (bazen 1gün, bazen 3-4 gün sonra) bilgisayarlar internete çıkış yapamıyor. Kontrol ediyorum sıkıntı ne diye, DNS'ten kaynaklandigini görüyorum. google.com.tr açılmaz iken, http://173.194.40.88/ adresinden google'a ulaşabiliyorum.

  Modem'i resetlediğim zaman tekrar eskisi gibi internete bağlanabiliyorum. Sıkıntı modem'den olduğunu düşünüp, pfSense üzerinden Allow DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN, check'ini kaldırıyorum ve aşağıdaki gibi kendim el ile dns adreslerini yazıyorum. Fakat aynı sıkıntıyı hala yaşamaktayım. Belirli bir zaman sonra internet gidiyor, dns adresleri ile oynama yapıyorum. TTNet dns'leri yerine google dns'lerini (8.8.8.8 , 8.8.4.4) giriyorum düzeliyor ama aynı sorun belli bir süre sonra tekrar ediyor.

  Çözümü ya modem'i resetlemekte buluyorum ya da pfSense üzerinde dns adreslerini değiştirerek.
  Kesin çözüm için ne yapmak gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler,

  pfSense 2.1.4-RELEASE (i386) kullaniyorum. • Use gateway kısmında none yazıyor. Orda listeden birşey seçin.
  4 tane dns'i de doldurun bu arada.
  Pfsense hepsine sorgu yollar, en hızlı cevap verenden devam eder. • @tuzsuzdeli
  Merhaba hocam, dediginiz şekilde yaptım. İlk önce algılamadı, yine internet bağlantısı (Dns'ten dolayı) yoktu. Modemi restart yapinca toparladi.

  Şu an ki ayarlarım, aşağıdaki gibi. Umarım tekrar yaşamam aynı sıkıntıyı çünkü çok sıkıntı yaratmaya başlamıştı.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.


Log in to reply