PFSENSE VE VWVARE WORKSTATION EŞLEŞTİRME? • Slm arkadaşlar. Pfsense ile 5651 log tutma konusu hakkında farklı konular açılmış. Benimde bir sorum olacak. Bir kamu kurumunda bilgi işlem departmanında çalışmaktayım. Bu kurumdaki internete giren kullanıcıların log kayıtlarını tutmak istiyorum. Ancak Tib'in sitesindeki Ip log imzalayıcı ile log kayıtlarını imzalattıktan sonra windows 7 Ultimate x32 işletim sistemi olan farklı bir makinaye kaydetmekte bir sorun yok. Ancak log kaydı tutmak için birine Pfsense kurulu diğerinede Windows 7 kurulu  2 farklı makina oldukça masraflı ve yer sorunu var benim için. Benim amacım şu:
  Sadece 1 adet makina kullansan olmaz mı ? Şöyleki; Sadece bir makinaya Windows 7 Ultimate kursam.(2 adet ethernet kartı mevcut bu makinada). Sonra Windows 7 üzerine Vmvare Workstation 9 yada 10 Kurarak sanal olarak VMware Workstationda PFSENSE kurarak gerekli ayarlamaları yaptım. Sanal Pfsense'de 2 adet Ethernet kartı tanımladım. 1. sanal ethernet kartı  makinada takılı gerçek fiziksel ethernet kartına bağlı internet hattından interneti(WAN olarak) alıyor.Buraya kadar sorun yok. Sorun Pfsense üzerindeki 2. sanal ethernet kartına (DHCP server is enabled ) olarak client internet makinalarına interneti(LAN olarak) dağıtmak istiyorum. Ancak bunun için sanal pfsense'deki sanal  2. ethernet kartındaki interneti gerçek fiziksel 2. ethernet kartına aktarmam lazım. Sorun burada başlıyor arkadaşlar. Sanal ethernet ile gerçek etherneti bridge(köprüleme) yapıyorum ancak gerçek sistem "Tanımalanamayan Ağ" hatası verdiği gibi pfsense'de LAN'a tanımladığım IP'yi alamıyor ve 2. gerçek ethernet kartına internet gelmiyor. Bağlantı Sürekli kopuyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

  Tşkler…(Makinadaki ethernet kartları vs. sağlam ve bağlantılar normal... Herhangi bir donanımsal bir sorun yok) • kullandıgınız pc yi normal windows olarak iş ortamında kullanmanız gerekmiyor ise sadece log imzalayıcı için win7 kuruyor iseniz sunucu sanallaştırması neden yapmıyorsunuz. hyper-v 2012r2,vmware esxi 5.5,proxmox 3.3 bunlardan birini kullanabilirsiniz.
  işlemci ve ram yeterli ise daha stabil bi yapı olur
  zira vmware workstation u sadece lab ortamında kullanmanız daha mantıklı.
  yinede kullanmak isterseniz aşağıdaki linki inceleyin
  https://doc.pfsense.org/index.php/Installing_pfSense_in_VMware_under_Windows
  youtube da da videolar mevcut • Hocam Merhabalar;

  Büyük ihtimal senin yaşadığın sıkıntı vmware ayarları ile ilgili bir sıkıntı var. Virtual Network Editor tarafındaki ayarlarını bir kontrol etmek lazım. ekran görüntülerini atarsan yardımcı olurum.


Log in to reply