Nat ayarı isteyen oyunları pfsense üzerinden ağda oynatmak • Merhaba arkadaşlar.
  Pfsense 2.1.5 sürümünü kullanıyorum.
  Sistemimde 2 adet hat bağlı birini internet birini ise oyunlara ayırdım. Loadbalance sız kullanıyorum.
  Warframe, PES 2015 vb. online oyunlarda NAT hatası alıyorum. Normalde eski sistemde modemden natı etkinleştirip oyunun istediği portları LAN daki portlara yönlendirip sorunu çözebiliyorduk. Aynı mantıkla hareket ederek hem internet hattım hemde oyun hattımdan gelebilecek bu oyunların portlarını (Örnek 5739) bir alias oluşturarak LAN'a aktarmaya çalıştım.
  2 sorunum var:
  1- Redirect target IP iç lan da bir IP istiyor. ancak ağda çok makina var ve oyunları herhangi biri açabilir. deneme amaçlı 192.168.2.0 verdim ancak sonuç alamadım.
  2- Bu portların (dışardan içeri) oyun hattından yürümesini istediğim için UPNP&NAT etkinleştirip "Genel olarak kullanılan external"i oyun hattım seçtim (TTNET) bundan da sonuç alamadım.

  Tecrübeli arkadaşlar eksiklerimi/hatalarımı söyleyip yönlendirirse sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Bunlarda sistemin resimleri: • Üstadlar hiç önerisi olan yokmu neredeyse her kombinasyonu denedim arada pfsense olmadığında hiç sıkıntı yok ancak pfsense ile sürekli nat hatası alıyorum. • hocam ayarların normal de dhcp 2.0 ip vermez hiç bi zaman mesela 2.1 den 2.254 e kadardır oyun oynadığın makinenin ip adresini ver sistemi tekrar başlat ve firewall ayarlarını da kontrol et bazen orada otomatik kural oluşmuyor manuel girmen gerekiyor. • 2.0 zaten vermez. 2.0, 2.1-2.254 arasındaki tüm ipleri kapsar. oradaki 2.0 artık çaresizliğin göstergesi o derece yani :). Zaten ilk başta 2.135 ip si olan 35 nolu masama açmıştım bunlar artık kombinasyonların geldiği son noktayı gösteriyor. Denenebilecek herşeyi denedim sanırım oyunun crackli olmasından sebep beni sunucuya bağlayamıyor ve nat hatası aldığımı düşünüyorum. • merhaba

  firewall ı devreden çıkarıp modem üzerinden ulaşmaya çalıştığında bir sorun oluyor mu baştan onu kontrol etmen lazım

  eğer modemi bridge modda kullanmıyorsan pfsense cihazının wan ip sini dmz ye çekersen pfsense cihazına giden bütün portlar açık olmuş olur sen kural koşturunca açılır..

  bir dene derim.. • Redirect target IP Kısmına da alias oluşturup deneyebilirmisin ? • @TechnicaL:

  Redirect target IP Kısmına da alias oluşturup deneyebilirmisin ?

  @tamirister:

  merhaba

  firewall ı devreden çıkarıp modem üzerinden ulaşmaya çalıştığında bir sorun oluyor mu baştan onu kontrol etmen lazım

  eğer modemi bridge modda kullanmıyorsan pfsense cihazının wan ip sini dmz ye çekersen pfsense cihazına giden bütün portlar açık olmuş olur sen kural koşturunca açılır..

  bir dene derim..

  Evet normal modemde nat hatası vermiyor herhangi bir sıkıntı yok. Oyun hattım bridge modda. Oyun ayarlarından Portu 5739 a sabitledim ve oyun hattına gönderdim

  Redirect Target IP kısmına tüm makinelerimin iplerinden oluşan alias listesi oluşturdum ve yazdım. Değişen birşey yok


Log in to reply