Kullanıcı İçin Günlük Limit ve Dosya Boyutu Sınırı, İdeal Hız Sınırları Hakkında • Merhaba hocalarım. Pfsense ile iki sene önce tanıştım ve internet bağlantılarını ayarladığım yurtlar ve şirketler için çok işimi gördü. Buradaki konularda ve internet üzerinden araştırmalarımda bir çok şey öğrendim Herkese teşekkür ediyorum tek tek.
  Şu anda kullandığım sistemlerde yaptıklarımı yazayım:
  1- squid ve squidGuard paketleri sistemde kururu filtreleme yapıyorum.
  2- dhcp server ile ip - mac eşleşmesi yaptım ve kayıtsız olan cihazların bağlanmasını engelledim.
  3- Kullanıcılar için hız limitlemesi yok. (Nasıl yapıldığı konusunda gerekli bilgilere ulaştım, sorunsuz çalıştırıyorum ama uygulamaya koymadım.)
  Yapmak istediklerime gelince;
  1- Kullanıcılar için ideal hız sınırlaması nasıl olmalıdır.  Bağlantımız 16 TTnet ama bir kaç güne kadar NetGalaksiye geçiyoruz. Herkesin nette gezinirken veya video izlerken sorunsuz izleyebileceği ideal hızlar neler olmalıdır.
  2- Günlük olarak kullanım limiti koyabilir miyiz? Kayıtlı cihazdan gün içinde örneğin 750 MB kullanım olduğunda bağlantısını kesmesini istiyorum. yeni günde tekrar normal şekilde bağlanabilsin.
  3- Günlük limit koymayı başarabilirsek, örneğin youtube den hd kalitede bir video indirmeye çalıştı ve bu indirme devam ederken limiti aştı, bağlantıyı kesebilir miyim?
  4- Yine youtubeden örnek vermek gerekirse HD videoların boyutları 750 MB veya 1 GB yi geçiyor. Ben indirebileceği maksimum dosya boyutu ayarladığımda buna engel olabilir miyim? IDM programı ile indirmelerde dosya boyutu engeli çalışıyor mu?

  Şimdiye kadar konu açmadan araştırarak bir çok şeye çözüm buldum ama bu konuda araştırma yaptım ama göremedim. Umarım yanlış ve gereksiz bir konu açmamışımdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim… • 1-Kullanıcıların sayısı kaç adet ? Internetin ne kadarının aktif kullanıldığını inceleyip cihaz başı hız vermek daha doğru olur.
  2-Günlük kullanım limiti radius2 den olur.Kişiyi internete hergün captive portal ile bağlamanız gerekir.adamın limiti dolunca şifre ekranına döner.
  3-2.nin cevabı geçerli.
  4-Örneğin kullanıcı başı 4mbit hız limiti verdiniz.Bonkör davrandınız varsayalım, http-video layer7 1mbit hız limiti verirseniz kişi internette gezinirken 4mbit, video izleyeceğinde 1 mbit hız kullanır.Daha efektif bir kullanım olur.


Log in to reply