Pfsense dhcp sorunu • arkadaşlar herkeze kolay gelsin benim sorum şöle sanırım 6 aya yakın bir zamandır pfsense 2.1.4 (i386) sürümünü şirkette kullanmaktayız ve sisteme captive portal uygulamasını dahil etdik kullanıcılar her sabah kendi kullanıcı adlarını ve şifrelerini girerek internete çıkış yapıyorlar dhcp olarakta pfsense kullanıyorum buraya kadar hiç bir sorun yok ancak son 1 haftadır kullanıcılar sabah geldiklerinde karşılarına şifre ekranı gelmediğini ancak inter kullanımlarında bi sorun olmadığını söylüyorlar bende baktığımda dhcp server'e girdiğimde Maximum lease time 46800 yapmama rahmen yani günlük 13 saat sistem zaman dolunca kullanıcıları atmıyor captive portal kısmına hard time out kısmını 780 dakika yaptım kayıt edip çıkıyorum sabah geldiğimde yine aynı sorun ancak dhcp servere giriş yapıp save edip çıkınca dünkü kalan kullanıcıları yapması gerektiği gibi elimle yapınca atıyor biraz uzun oldu kusura bakmayın acaba sorun nerede yardımlarınızı bekliyorum herkeze şimdiden teşekkürler saygılarımla… • fi tarihinde captive portal kullanmıştım .. fakat..
  bahsettigin problemin dhcp ile alakalı oldugunu pek düşünmüyorum.
  zira.
  dhcp ip dagıtır ve bu ipleri dagıtmamıs olsa captive portal arayuzunden sifre gelecek ekran bile gelemez. ip olmassa internette olmaz. local internet bile olamaz.

  sen problemi başka tarafta ara bence. • Captive portal/Allowed IP Adress de bir değişiklik yaptınız yada oraya bir ip girdiniz mi ?

  genelde ip yerine subnet girenler var o bölüme ve bütün subneti captive portal olmadan internete çıkarıyor :)

  örn: 10.10.10.100/32 yerine 10.10.10.100/24 yazılmış olabilir.


Log in to reply