Sunucu açılmıyor • Pfsense sunucu acılmıyor. En son yaptığım işlem pppoe bacagını wan olarak seçtim. • Sunucuyu tekrar kurdum. Ama bir fikir verirseniz sunucu fiziksel olarak formatlamadım. Sölediklerinizi deneyebilirim. • formatlamadan nasıl yenidne kurdun? • Bak arkadaşım, ben iki tane soruma kaç gündür bir tane cevap alamadım. Anlamadığım bir şekilde bu forumda insanlar bilgilerini iki eli ile sıkıp saklıyorlar. Sanki pfSense'i kendileri geliştirmişler gibi kımsırlık yapıyorlar. Bi aralar @Samet vardı o biraz olsun yardım ediyordu ama o da şimdilerde yok piyasada canı sağ olsun.

  Şimdi haklı olduğumu düşündüğüm sitemimi bir kenara bırakıp senin soruna gelirsek: Şimdi pppoe diye bir bacak olmaz, sen ismini öyle vermiş olabilirsin ona bir şey diyemem.

  İki tane bacak vardır, Lan ve Wan. Wan ağını kısaca anlatırsak pfSense kurduğun sunucunun dahil olduğu daha büyük bir ağı temsil eder. Örneğin internet ya da gruplara ayrılmış bir yerel ağın kendisi de olabilir. Lan bacağı ise pfSense'de yönetecek olduğun ağın kendisidir. Mesela "Kullanıcılarımın internet trafiğini kısıtlayacağım, kullanıcıların internet kullanıclarımın bant genişliğini kısıtlayacağım." diyorsan kullanıcılarını Lan bacağında barındıracaksın. İnternetten gelen istekleri filtreleyeceğim, belli IP'lerden gelen istekleri kabul edip Lan ağımın içindeki bir bilgisayara kullanacağım diyorsan Wan bacağını kullanacaksın. Birinci dersimiz bitmiştir, bi kahve suyu iç gelsen :).

  Şimdi Lan ve Wan bacaklarını hangi ethernet kartında kullanacağına karar verdiysen ona göre ilk kurulumda MAC adresinden seçip ayarladıktan sonra ekranda yapılandırma kısa yolları listenecektir. Klavyeden 2'i bas ve enterla. Wan için 1'e bas ve enterla. Senden Wan için gerekli yapılandırmanı yap Sana Gateway sorar eğer Bridge modda kullanacaksan modemin IP adresini Gateway olarak gir daha sonra diğer yapılandırmalarını yap. Lan bacağını yapılandırmak için yine 2'ye bas enterla, sonra yine 2'ye bas ve enterla. Yapılandırmalarını yap ama önemli husus Gateway'ı es geç. Gateway'ı belirtirsen Lan çalışmayacaktır.

  Bu kadar. Yukarıdan okuduklarında geçen "Bridge mod ne diyeceksen?" pfSense'in güvenlik duvarı olarak kullanabilmek için modemden tünellemeyi açacaksın, pfSense'in Wan bacağını pppoe olarak yapılandıracaksın ve internet şifreni pfSense'in arayüzünden gireceksin. İnternetten gelen bütün istekleri pfSense karşılayacak ve yöneteceksin. Bridge modu kullanmassan istekleri modem karşılar. Modemin işlemcisi, belleği belli. Bir noktadan sonra modemin boyunu aşacaktır. Bridge mod nasıl yapılır diye internette araştır basit videolar bulursun. Söylersin ekran görüntülerini paylaşarak bir mesaj daha yazarım. Gecenin kaçında senin için mesaj yazıyorum, çok işim var çok :).

  Saygılarımla! • resimdeki hata php keşleme özelliği hata veriyor apc.advanced php cache.sıfırdan format atınız.formatı hızlı kur geç yapmayınız. • cihazın diskinde bad sector olabilir.Genelde eski pc lere kurulum yapıldığı için farkedilmiyor.disk değiştirip kurmanızı tavsıye ederım. • @ali1yilmaz:

  cihazın diskinde bad sector olabilir.Genelde eski pc lere kurulum yapıldığı için farkedilmiyor.disk değiştirip kurmanızı tavsıye ederım.

  @ali1yilmaz  arkadaşıma katılıyorum. Bad Sector oluştu ise kurulumda sorun yaşayabilirsiniz. HDD'yi kurtarma şansınız da var. İnternetten "Bad Sector Repair" diye aratırsanız yeterli bilgi bulabilirsiniz.


Log in to reply