Pfsense internet sorunu (client makina)


 • Merhaba arkadaşlar forumdakı önemli kanunları okudukdan sonra yazıyorum.Arkadaşalar benim çalıştığım iş yerinde 100-den fazla bilgisayar var.Bu is yerine bi proxy server kurmak niyettindeyim,araşdırmalarıma göre Pfsense tam bu işlik.

  Arkadaşlar biz de network sistemi aşağıdakı gibidir:

  Bir ipden interneti alıyoruz farklı bir ipden paylaşıyoruz.fakat ben bazı kisitlamalar grupla ve kullanicilar gibi isler görmek istediyim için bunu yapmaya karara verdim.

  Pfsense kurduğum bilgisayarın özellikleri:

  CPU: i7 Asus
  RAM: 16 GB
  Videokarta: 2 GB Nvdia
  Hard disk: 500 GB

  iki adet network girişi var…Bunlardan birini dış bacak ve birinide iç bacak yapmak istiyorum.
  Her şey iyi güzel gidiyor kurulumu tamamlıyorum.Lan ve Wan bacaklarıda tanıtdıkdan sonra.Sadece server-in kendisinde internet oluyor...client makinalara internet erisimi olmuyor.DHCP kullanmıyorum manuel olarak elle ayarlıyorum.Bir noktayıda size söyleyim.Servere bir net kablosu giriyor internetin olduğu diyerini ise cikartıb 100Mb lik bi paylayıcı routere takıyorum diger client makinalarda o routere bağlı...Sizce sebebi ne ola bilir? A bi konuyuda dikkatinize çatdırıyım ki, bizde DNS adreslerde var.İnterneti bize geldiği network de.Lütfen hocalarım yardım ediniz...


 • Hocam bu kadar kısa anlatım ile çözüm bulmak zor olur. Rules Wan ve lan larınız ile ilgili resim koysanız daha iyi olurdu.

  Server DHCP aktif etmenizde fayda vardır. Şayet kapalı kalır ise modemin dhcp snin kullanmaya çalışır clientler buda daha yavaş bir sistem oluşturur.