Tek ethernet kartı üzerinden sanal makinada birden fazla wan tanımlama? • herkese merhabalar kolay gelsin,
  sorunumu kısaca açıklamak gerekirse elimde 5 adet adsl hat bulunmakta. ama elimde bunları pfsense'e giriş yapacak kadar slotu bulunan bi anakart bulunmamakta. aklıma söyle bi fikir geldi. biri lan biri de wan olarak kullanılacak 2 adet ethernet kartı bulunan bir bilgisayara hyper v kurup wan olarak kullanacağım interface'i sanalda birden fazla  interface'i bridge olarak atayıp kullanmak. buraya kadar hiç sıkıntı yok. bu adımdan sonra da 5 modemde dhcp kapatıp 8 port yönetilemez switch 'e bağlayıp bir adet porttan da fiziksel ethernete bağlandıktan sonra sanalda pfsense'te bu modemlerin iplerini statik olarak atayarak internete çıkmak. teoride her şey tamam gibime geliyor. ama uygulamaya geldiğimde sanal pfsense'e 15 gb ram versem bile en az yüzde 95 ram kullanımı oluyor pf kasıp kitleniyor. acaba bi çözümü var mı. yoksa bu yaptığım nirmalde imkansız mı? adsl hatları yönetilebilir switch yoluyla trunk yapıp bağlama konusuna gelince onun yapılabileceğini okudum bi çok yerde. bu konudaki sıkıntı ise elimdeki yönetilebilir switchler onbinlerce liralık. bu iş için kullanmak istemiyorum.
  yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler • bahsettiğiniz konunun ram ile alakası yok.
  yapılan işlem ram gerektiren bir işlem değil.
  ancak Cpu konusunda neden darboğaz olduğu ilginç bir konu.
  acaba ethernet kartın sürücüleri mi Cpu'ya yük bindiriyor.
  marka model nedir ?

  bir de bu işin en sağlamı ve performanslısı, yönetilebilir switch ve vlan konfigürasyonu. • bu konuyu çözemezsem vlan işine girmek zorunda kalacam gibi. i5 işlemci var ve 3 çekirdek pfsense'e versem de yine aynı durum • virtual ips bolumunden yapabilirsin • @mesro09:

  virtual ips bolumunden yapabilirsin

  konuyu biraz daha detaylı anlatabilir misiniz acaba? • Tuzsuzdeli'nin dedigi gibi ram kullandıracak bir işlem değil. Hyper-v bende ethernet sorunu yaşamıştım. ama exsi sunucuda hiç bir sorun ile karşılaşmadım ve gayette güzel çalışıyor. DSL hattınız pek hızlı olmadıgı için bir switch için onbinlerde para vermenize gerek yok 2. el 10/100 yönetilir switch ile daha garanti ve daha güzel bir yapı olacagına eminim. • iki farklı konu açtım iki farklı yerden girdim ama ikisi de vlana bağlandı. tek yol vlan gözüküyor. teşekkürler yardımlarınız için :) • Selam,

  CPU ve RAM konusu biraz saçma geldi daha önce Hyper-V kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim.

  PfSense kesin olarak sanal üzerinde tutacaksanız TRUNK port yapıp HYPER-V üzerinde vlanları sonlandırmanız yeterli.Bu arada HP 1910 Serisi cihazlar milyarlık cihaz değil bilginiz olsun bu kadar fantaziye girmenize gerek olmaz. : )

  Son olarak eğer TRUNK yaptığınızda Router bridge modda olursa ve pfSense üzerinde PPPOE olarak sonlandırıp hataya düşerseniz ve bu hatayı çözemezseniz Router'lari normal moda alıp Static olarak vlanları sonlandırmanız daha saglıklı olur. • @Samet:

  Son olarak eğer TRUNK yaptığınızda Router bridge modda olursa ve pfSense üzerinde PPPOE olarak sonlandırıp hataya düşerseniz ve bu hatayı çözemezseniz Router'lari normal moda alıp Static olarak vlanları sonlandırmanız daha saglıklı olur.

  şu an juniper ex4200-24t ile vlan trunk yaparak sistemi çalıştırdım ama burada dediğiniz şeyi anlamadığımdan dolayı bridge modda çalıştırmadım. bridge modda çalıştırmak için ayrı bi ayar mi yapmam gerekiyor yoksa bridge modda çalıştırmıyor muyuz?


Log in to reply