Ev Kullanıcıları İnternet Paylaşımı ! • **Merhaba arkadaşlar,

  4 kişilik fiber hat kullanıyoruz. Hat 75 Gb kotalı ve bu kotayı 4 kişiye eşit şekilde dağıtıp kotasını aşanın hızını 3 mb a düşürmek gibi düşüncem var. Bu şekilde kimse kimsenin hakkını kullanmamış olacak.

  Bu konuda fikir ve yardımlarınıza ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkürler…** • kota olayını bilmem ama herkeze sabit 3mbit download verebilirsiniz bi sınıra gerek yok bence. Kotalı olayını pfsense ile yapılmıyor diye biliyorum.

  tüm herkeze download upload limiti koymak isterseniz video aşağıdadır.ayrıca örn belirlediğiniz 1 kişi 5mbit diğer 1 kişi 3mbit diğer 2 kişide sınırsız download upload kullansın gibi ayarları da vardır.
  Youtube Video • captive portal işini görecektir.
  https://forum.pfsense.org/index.php?topic=62334.0 • Teşekkürler arkadaşlar, captial portalı birazdan denemeye başlıyacam umarım işimi görür. • Merhaba,

  Arkadaşların dediği gibi Captive Portal + Freeradius ile kullanıcılara kota koyabilirsin.
  Ancak bu "yarı otomatik bir sistem" olacaktır. Şöyle ki;

  Freeradiusu kurduktan sonra (kurulum videoları forumda mevcut) herkese birer kullanıcı oluşturulacak ve herkes kendi şifresiyle internete girecek.

  Kullanıcı oluşturma sayfasında "TRAFFIC AND BANDWIDTH" kısmında kullanıcının ne kadar download + upload yapacağı belirlenebiliyor. 4 kişiyseniz buraya 20480 (20 GB ) yazın. Hemen altında "Time Period" kısmını "Monthly" yaparsanız bu kullanıcı 1 ay boyunca belirttiğiniz kadar (20 GB) interneti kullanabilir, sonrasında internete giremez.

  Bu kısma kadar sistem herşeyi otomatik yapar. Eğer siz, kotası dolan kullanıcının hızının düşmesini istiyorsanız bunu manuel yapmanız gerekecek.

  Yine aynı sayfada "Maximum Bandwidth Down" ve "Maximum Bandwidth Up" a 3 Mbit olsun istiyorsanız Down kısmına 3072, Up kısmına da 256 gibi bir değer yazarsanız artık bu kullanıcı Adil Kullanım Kotasını yemiş olur :) Bu arada verdiğiniz 20 GB lık kotayı silmelisiniz.

  Hangi kullanıcının ne kadar internet kullandığını görmek isterseniz, /var/log/radacct/datacounter/monthly/ altında kullanıcıların ne kadar internet kullandığı yazmaktadır. Buradaki dosyaları silerseniz, kotaları sıfırlamış olursunuz. Buradaki dosyaları silerek "kota sıfırlamayı" her ay başında yapmalısınız çünkü sistem bu dosyaları otomatik olarak silmiyor. Bunu da cron'dan her ayın 1 inde şöyle bir komutla yaptırabilirsiniz;

   • 1 * * root /bin/rm /var/log/radacct/datacounter/monthly/used-octets-*

  İyi çalışmalar dilerim. • @kemalgok

  Kemal Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Captive Portal ve Radius videosunu izledikden sonra sizin anlatımınıza benzer fikir yürüttüm. Dediğiniz gibi sistem yarı otomatik olacak.
  Fakat şöyle birşey yapabilsek olayı çözebiliriz;

  • Belirlemiş olduğum banwiti aşan kullanıcıları bir grupda toplasak ve bu gruba düşen kullanıcılar otomatik olarak 3 mb hıza düşürülmüş kurala yönlendirilse olay çözülmüş olacak.

  Bu şekilde bir sistem pfsensede yapamazmıyız ? • Merhaba,

  Pfsensede direk "kullanıcıya kota ver, kotayı geçince hızı düşür" gibi bir özellik yok.
  Ancak Freeradius'u Mysql ile birlikte kullanırsan, radiusun bazı attribute lerini kullanarak hız düşürme, yükseltme, günlük internet kullanım süresi verme, şifre son kullanım tarihi verme, girişte bir siteye yönlendirme v.b. özellikleri kullanabilirsin. Bu özellikleri kullanabilmen için Ghost Hotspot veya benzeri sayfalar/servisler yazman lazım.
  Hız düşünce birde hızın otomatik olarak tekrar yükseltilmesi gerekiyor (aybaşında kota sıfırlama). İşte burada iş dallanıp budaklanıyor…

  Tüm bu işlemleri Samet Yılmaz'ın yazdığı Ghost Hotspot'un ücretli versiyonu yapıyor diye biliyorum (ücretsiz versiyonunu da bir inceleyin derim).

  İyi çalışmalar dilerim. • Bilgiler için teşekkür ederim, kurcalamaya başlıyacam :)


Log in to reply