Site erişim sorunu • Merhaba,

  Pfsense 2.2.3 versiyonu sistemimizde yüklü. Sorunum ise google,facebook,ccn vs sitelere girer iken garanti,yapıkredi ve opera sitesine giremiyorum. Modem bridge modunda. Ayarlamalar pfsense üzerinde mevcut. Siteleri engelleyen hiçbir kural felan bulunmamaktadır. Daha önceleri bu sitelere erişebiliyorken bugün girmemeye başladı. System log üzerinden blocklanan iplere bakmak için açtığımda bütün udp protokolünü blocklandığını gördüm. Blocklaması için hiçbir sebep olacak hiçbir kural oluşturulmamıştır. Sorunumun kaynağını bir türlü bulamadım yardımcı olabilir misiniz ? • Sertifikasını tekrar onayladıktan sonra giriş yapabildim. Sorunun kaynağı sertifika onaylanmadığından kaynaklanıyormuştu. Şuan her siteye erişim sağlayabiliyoruz. • Sorunumuz tekrar ortaya çıktı. Şuan bazı sitelere erişim sağlayamıyoruz. • Ben 2.0.3 kullanıyoum. Herhangi bir sorun yaşatmıyor. Squid de bir kaç siteye hat verip sokmuyordu squid3 kurdum o sitelerede girebiliyorum. Sizin sürümünü 2.2.3 olduğu için yorum yapamıyorum ama siz yinede giremediğiniz sitelerde aldığınız hatayı ve hata kodunu yazın yardımcı olan çıkacaktır.

  Önerim squidi durdurun yada kaldırın deneyin, girebiliyorsanız squid yapılandırmanız ile ilgilidir. Giremiyorsanız diğer ayarlarınıza bakmanız gerekecektir. Genelde dns ayarlarından oluyor bu tip sorunlar squidden değil ise. DNS lerinizi ttnet dnsleri yapın deneyin. • Squid paketi kurulu değildi hiç bir paket kurulu değil zaten sistemimizde. Önceki sürümlerde sorun yoktu 2.2.3 sürümünü kullanırken de sorun yoktu birden böyle bir sorunla karşılaştık. 2.2.4 sürümüne güncelledik sistemsel bir sorun olabilir mi diye güncel sürümündede sorun çıkarmaya devam etti. Squid paketini yükledim sorun yine devam etti. • Şuanda siteye erişim yapabiliyoruz. İşlem yapılmadığı halde sistem kendi kendine siteye erişimi sağlamış. Firewall kurallarımızda hiçbir türlü engelleme kuralı bulunmamaktadır. Bu sorunu hangi parametre yapıyor olabilir ? • @micsociet:

  Şuanda siteye erişim yapabiliyoruz. İşlem yapılmadığı halde sistem kendi kendine siteye erişimi sağlamış. Firewall kurallarımızda hiçbir türlü engelleme kuralı bulunmamaktadır. Bu sorunu hangi parametre yapıyor olabilir ?

  Selam,

  Bu gibi durumda sizlere tavsiyem dns sunucularınızı hizmet aldığınız operatörün ip bilgisini girerek deneyebilirsiniz. Ya da opendns sunucularını girebilirsiniz. Kuvvetli büyük bir ihtimalle genelde google dnslerinin yoğun olarak kullanıldığını gözlemliyorum. Gerek firewall üzerindeki kurallarla gerekse de proxy filter üzerindeki kurallarda zaman zaman buna benzer hatalar alınabiliyor. Hatta bazı yerlerde google arama sayfasının bile gelmediğine şahit olmuşluğumuz vardır. Bu noktada dns sunucularınızı değiştirip denemekte fayda olacaktır.

  Esenliklerimle,
  SGTR


Log in to reply