PfSense Squid Problemi Hk. (Acil) • Arkadaşlar merhaba,

  Son iki haftadır kurduğum hiç bir pfSense sürümünde Squid'i aktif hale getiremedim. 2.1.3 ve bir kaç sürümde daha denedim.
  Her zaman ki kurduğum USB'den kurduğum pfSense sürümünde de aynı problemi yaşadım. Sanırım Paketler bölümünde bir güncelleme olmuş.

  Squid versiyonu ; 2.7.9 pkg v.4.3.10

  Transparent proxy / Enable logging / Disable X-Forward ve Disable VIA Bu seçenekleri aktif hale getiremiyorum.

  Bilgisi olan arkadaş varsa, acil cevap verebilirse çok sevinirim, 3 lokasyon kurulumu bekliyor.

  Saygılarımla, • nasıl bır sorun ıle karsı karsıyasınız sıstemınızde kurulu olan tam paket ısımlerı ve versıyonları yazarmısınız • config.xml'deki squid satırından düzenleyip rm /tmp/config.cache
  yapıp denermisin benim squid benzer sorunlar oluyor bu şekilde hallediyorum • bıraz sacma degılmı temız kurulan bır sıstemde ben pek karsılasmadım squıdlerde sorun oldugunu • Geçen hafta bende pfsense sunucumu formatladım. Squid de hata aldım. Aktif edemedim bir türlü. 3 4 defa format attım gene olmadı. Çözümü Squid3 kurarak çözdüm. Sizede önerim Squid3 kurmanız.

  Ayrıca squid3 kurup ayarladıktan sonraki fikrim şimdiye kadar nerdeymişim oldu. Squidden daha güzel bir yapılanma mevcut. Ben kullanmıyorum ama youtube facebook gibi siteleride caacheletebiliyorsunuz. Bir tık ile.

  Squid ile Squid3 arasında cache options kısmında ufak bir fark var. Squid de cache satırlarının arasında ; oluyor ard arda yazılıyordu. Squid3 de bu olay yok. Her satıra bir siteyi yazıyorsunuz. ; koymadan alt satıra geçiyorsunuz.

  Bendeki örnek satırlar mesela

  refresh_pattern adobe.com/..(zip|exe) 43200 100% 43200 reload-into-ims
  refresh_pattern download.cdn.mozilla.net/.
  .(exe) 43200 100% 43200 reload-into-ims

  Squid3 de site adı yazmayıp tüm siteleride cacheletebiliyorsunuz.
  Squid3 de cache disk ve limit bilgilerini Local Cacheden yapıyorsunuz. Ben remote cache kullanmıyorum. Local Cacheden youtube vb. siteleri seçerek cacheletebilirsiniz. Yasak site ve kelimeleride ACLs den yapabilirsiniz. Squid3 de https filtre yapılabiliyormuş. Açıkcası hiç denemedim uğraşmadımda :)

  Siz boşverin squidi squid3 e geçin.


Log in to reply