Trafik Shaper Upload Limiti Downloada Etkisi ve Downlad Limit Takılması Çözümü


 • Açıkcası başlıkta tam istediğimi anlatamadım. Daha önce bir başka kişi daha cacheden oyun yama çekimlerinde 30mbps yi yukarı geçemediğini bir topicde yazmıştı. Aynı sorunu benimde yaşadığımı belirtmiştim. Üstatlarda bu konuda böyle bir sorun olmaması gerektiğini söylemişti. Hatta SSD HDD mi kullanılmalı gibi sorular sorup çözüm aramıştık.

  Geçen gün Sopcast ile maç izlerken bu sorunun kaynağınıda anlamış oldum. Sopcast programı p2p olaı olduğu için download çektiğiniz gibi downloaddan daha fzlasını upload olark vermekte. Yani Uploadınızı tamamen sömürmekte. Bende buna karşı IP bazlı olarak sopcast açık olan cliente download 5mbit upload 15kbit vererek uploadı engelliyordum. Kafama esti speedtesten test yaptım.

  Sorunun çözümü bu noktada karşıma çıktı. Limit değiştirme ile karşıma çıkan rakamlar.
  Bu arada download limit sürekli 5mbit olarak sabit tuttum. Uploadı değiştirdim sadece

  Upload 20 kbit : Download  2 mbit
  Upload 40 kbit : Download  3.87 mbit
  Upload 60 kbit : Download  4.5 mbit

  Normalde ilgi ve alakasız görüküyor ancak upload limiti downloadada etki ediyor. Bende download da bir türlü 25 mbiti yukarı geçemiyordum. Şayet uploadım 250kbit limitli idi. Daha oyun güncellemesi yapamadım ancak bu ilk güncellememde uploadı 500kbite arttıraak deneyeceğim. Sonucu unutmaz isem burayada yazarım. 8)


 • durum şu

  siz download yaparken, bir paket size gelir ve sizden de karşı tarafa, bu paketi sağlam aldığınıza dair bir bilgi gider.
  upload'u kıstığınız zaman, bu giden kontrol paketlerini bir darboğaza sokarsınız.
  verinin size sağlam olarak geldiğini ve bir sonraki paketi gönderebileceğini söyleyecek olan bilgi, sırada beklediği için, karşı taraf size yeni paketi göndermek için bekler.
  upload kısıtlanınca, download'un performansının düşmesinin sebebi budur.
  yani siz karşı tarafa her zaman "paketi aldım", diye ufak da olsa bir bilgi gönderirsiniz (upload edersiniz)

  tcp : transmission control protocol. İşte burada bahsi geçen control budur kabaca.

  udp'de böyle bir sorun yoktur mesela. karşı taraf size paketi yollar, size gelmiş gelmemiş ona hiç bakmaz. Bu nedenle, stream görüntü aktarımında çoğunlukla UDP kullanılır. Arada 3-5 data kaybolsa birşey olmaz, hafif bir mozaiklenme olur devam eder. Ama bunu web'den bir dosya indirirken kullanamazsınız. Yeri gelir 100gb dosyada 1kbyte'lık veri için dosyanız bozuk olur.

  traffic shaper kullanıyorsanız, kullandığınız limitlemeler için, sıralardaki paket yoğunluğunu, status menüsünden queues'e girerek anlık olarak görebilirsiniz.


 • Bir az önce CrossFire yamasında test imkanı buldum. Downloandı 50mbit uploadı 5mbit yaptım. 130mbps yi gördüm yamalr bittiği için üstü göremedim :) Daha önce 250kbps de 42 mbit üstü göremiyordum. Downlondı 75mbit yaptım ama yamalar bittiği için bilemiyorum.

  Bu arada Pfsense Lan 1 Gbit
  İlk Sqitch 1Gbit ve bu switche bağlı olan 4 adet switch ise 100mbps :) 4 switchde aynı anda dosya çeksem en çok 300mbps görebilirm gibi. Yama yaptıklarım 2 switchdenki clientlerdi.