Ghost MySql Kopması

• cihazıma pfsense 2.1.3 realese kurdum üzerinde ghost hotspot mevcuttur. squid,lightsquid ve freeradius2 vardır. sistem açıldıktan 30-40 dakika boyunca sorunsuz bir şekilde çalışıyor fakat süre geçtikten sonra mysql baglantısı kopuyor ektede göstedigim üzere, bu sefer mysql baglantısı yapılamadıgı için ghost paneline baglanıp kullanıcı ekleyemiyorum
    ![Ekran Resmi 2015-10-18 17.37.58.png](/public/imported_attachments/1/Ekran Resmi 2015-10-18 17.37.58.png)
    ![Ekran Resmi 2015-10-18 17.37.58.png_thumb](/public/imported_attachments/1/Ekran Resmi 2015-10-18 17.37.58.png_thumb)

• Merhaba,

Aynı durum benimde başıma gelmişti.
    Problemi ufak bir script ile kontrol altında tutmuştum.

Script mysql in çalışıp çalışmadığını Cron aracılığıyla 10 dk.da bir kontrol ediyor.
    Çalışmıyorsa mysql i restart ediyor.
    Aynı zamanda mysql in koptuğu zamanları da  /sbin/mysql_log adında bir dosyanın içine yazıyor.
    Bu dosyayı sonradan incelediğinizde hangi zamanlarda mysql kopmuş görebilirsiniz.

Alttaki kodları "/sbin/" altında mysql_kontrol.sh adında bir dosya açıp içine yapıştırın.
    Dosyanın çalışması için gerekli izinleri verin (komut satırında "chmod 777 /sbin/mysql_kontrol.sh" yapın veya Winscp de dosya özelliklerinden 777  olacak şekilde ayarlayın).

Cron da 10 dk .da bir çalışacak şekilde "/bin/sh /sbin/mysql_kontrol.sh" yazarak ekleyin.

Umarım işinize yarar.
    İyi çalışmalar.

#!/bin/sh

Bu script mysql in calisip calismadigini kontrol eder. Calismiyorsa mysql i yeniden baslatir.

Kemal GÖK | Nisan 2015 | kemalgok.com

###############################################################################################
    tarih=date "+%d.%m.%Y %H:%M:%S"
    if /bin/sh /usr/local/etc/rc.d/mysql-server.sh status | grep "mysql is running"
    then
    echo "$tarih >> MYSQL CALISIYOR" >> /sbin/mysql_log
    logger "$tarih >> MYSQL CALISIYOR"
    else
    echo "$tarih >> ################################################### MYSQL CALISMIYOR, YENIDEN BASLATILDI…" >> /sbin/mysql_log
    logger "$tarih >> ################################################### MYSQL CALISMIYOR, YENIDEN BASLATILDI..."
    killall mysqld
    /bin/sh /usr/local/etc/rc.d/mysql-server.sh start
    fi

• Teşekkür ederim deneyecegim

Log in to reply