Ağ yazıcısına erişim engelleme • Merhaba,

  Ağ içindeki bazı kullanıcıların MAC adreslerini kullanarak yine aynı ağ içindeki sabit IP li bir ağ yazıcısına erişimlerini engellemek mümkünmüdür? Mümkünse Pfsense üzerinde bu nasıl yapılabilir.

  Teşekkürler. • Selam,

  Bunu pfSense ile yapmanız mümkün değil. Aynı networkte oldukları için istemci bilgisayarınız pfSense üzerinden değil direkt olarak erişiyor ağ kaynaklarına. Bu nokta da size çözüm önerim yazıcınızın üzerinden(marka ve modele bağlı olarak) access list/erişim listesi oluşturmanız ya da sunucu üzerinde paylaştırıp ilgili bilgisayar ve kullanıcılara buradan yetki vererek paylaşıma açmanız. Bunlarda olmazsa (yazıcıyı illa ki denetime dahil etmek istiyorum)  pfSense üzerine bir ethernet kartı ilave ederek ilgili bilgisayar aralığına izin verir ya da engelleyebilirsiniz.

  Esenliklerimle,
  SGTR • Tekrar merhaba,

  Cevap için çok teşekkür ederim, epey bir araştırmam gerekecekti… çok zaman kazandırdınız.

  Kalın sağlıcakla. • bu ve buna benzer local erisimlere mudehale etme ihtiyaciniz fazlaysa local aginizda yonetilebilir switch kullanabilirsiniz.  pfsense aglar arasi kontrolu saglar (Wan to Lan/Lan to Wan) , sizin talebiniz ayni ag uzerindeki kontrolu saglamak. • Yazıcıyı ayrı netwok'e  bağlayıp(mesela yazıcıyı WAN network'una bağlayıp yapılabilir ya da bir tane ethernet kartı ilave edilerek) pfSense  Firewall>Lan'a yazılacak birkaç kuralla istenilen yapılabilir diye düşünüyorum


Log in to reply