Internet hızı yardım • merhaba şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim  iş yerinde 32mbit vdsl2 hızında internetim var modeme bağlı 20 client pc var buna ilave 1 adet pc de pfsense kurdum captive portal kurdum wan bacağı modemden alıyor 192.168.1.4/24 - lan bacağıda 192.168.10.1/24 dhcp açık pfsense kablosuz yayın yapıyor tp-link 5210g var access point modunda.

  sorun burada başlıyor access point bağlı olmadığında yani pfsense kabloyla pc bağladığımda hız iyi 30mbit görüyor ama tplink taktığımda kablosuz olarak bağlandığımda 11mbit gecemiyorum ethernet kartınıda değiştirdim elimde başka access point olmadığı için deneyemedim acaba biryerde yannısmı yapıyorum. • Merhaba,
  Kullandığınız cihaz internetten gördüğüm kadarı ile 54 mbps bu yüzden kablosuz bağlantıda hızınızın düşük olma ihtimali var diye tahmin ediyorum. Kablolu alt yapınızda 100 mbps olduğunu var sayarsak aradaki farkım oluşması muhtemel. Daha güçlü bir accesspoit denerseniz faydalı olacaktır.

  İki farklı bina arasında TP-LINK CPE210 300 Mbps N Kablosuz model cihaz kullanıyorum hız performansına herhangi bir etki etmiyor. • teşekkürler 300 mbps bi access point ile denemek lazım artık. • Selam,

  Bu sorununuz tamamen den1905 arkadaşımızın dediği gibi access point kaynaklı. Bu cihazı tercih etme sebebiniz uzun mesafe midir?

  SGTR • hayır elimde bu cihaz vardı onu kullandım boşda durmasın diye :) • Selam tekrar,

  Yukarıda da dediğimiz gib cihazlarınızı değiştirdiğinizde (yine değiştireceğiniz cihazların performansına bağlı olarak) farkı göreceksiniz.

  Esenliklerimle,
  SGTR • tplink tam olarak bir piyasa mali. 5210g bahsettiginiz urunun bant genisligi cok dusuk, 54mbps kullanmasi buna bir engel degil. buradaki engel bu urunun throughput degerlerinin dusuk olmasindan kaynaklaniyor. web sitesini kontrol ettim fakat bu bilgiye yer vermemisler.
  bu urun icin degil ama tplink in outdoor AP lerinde yaptigim demolarda tespit ettigim bu urunun throughput degeri 12 13mbit i gecmiyor. bu hem sizin internet hiziniza hem de ag uzerindeki network hiziniza etkendir.
  bu cihaza 3 pc baglansa interneti gectim localden bir dosya kopyalasalar 1mb yi goremezler.

  ap secimi yaparken biraz daha endustriyel cihazlara yonelmeniz uzun vadede basinizin agrimamasi icin iyi bir secenek olur. en azindan ubiquiti veya mikrotik AP lerini tercih ediniz. bu markalarin en dusuk seviyesi bile tplinkin kralini bozar :)


Log in to reply