Ccboot pfense yapılandırması • öncelikle iyi akşamlar internet cafem için pfsense kurulumu yapmak ıstıyorum biraz işin başındayız ama resimdeki şekilde yapılandırma yapsam sistem düzgün çalışır mı modemleri statik olarak kaldıgında wan bacağına ayrı ip mi veriyoruz yukarıdaki gibi yoksa wan bacagına modemin ip sinimi yazıyoruz. wan 1 bacagına 192.168.0.108 ipsini verip lan bacağına 192.168.3.1 ip sini verdiğim zaman taracıya 192.168.3.1 yazdığım zaman direk modemın arayuzune baglanıyoru adres satırı 192.168.0.1 olarak değişiyor nerde yanlış yapıyorum yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederim • wan 1 bacağını dhpc yapıp lan bacağını 192.168.0.254 yaptıgım zaman ara yuze baglanabılıyorum cafede aktıf halde olduğu için butun yapılandırmalarımı yapıp sabah ağa bağlamam gerekıyor o yuzden ayrıntılı bır şekılde yazdım. bacaklara vermen gereken doğru ipler hagileri son olarakda örnek yapılandırma verdim ip adresi ver dns onları ne vermem gerekıyor clıent bılgısayarlarda yazarsanız cok sevınırım • Selam,

  Yapılandırmanızda bazı hatalar var. Şöyle ki, örneğinizdeki ip bloğu 192.168.2.x değil 192.168.3.x şeklinde olmalı. Aynı resimdeki örneklerdeki gibi. Bir de muhtemelen firewall rules lan sekmesinde belirli porta (ör 80 portunu) modem ip adresine yönlendirmişsiniz. Normal şartlar altında böyle bir tepki vermez pfSense eğer ki siz default kuralları değiştirmediyseniz. Kural tablonuzun da resimlerini paylaşırsanız daha net bir şeyler söyleyebiliriz.

  Esenliklerimle,
  SGTR • modemlerinizi bridge moda cekip bu sekilde yapilandiriniz. brigde moda aldiginizda herhangi wan subnet wan gateway gibi ayarlarla ugrasmayacaginiz icin port kontrollerini daha sorunsuz yapabilirsiniz.
  benzer yapida bir isletmede 5 wan hattini pfsense uzerinde toplayarak kurulum yaptim yillardir sorunsuz calisiyor. terminal bilgisayarlari alias ile bolup failover ayarlayip farkli gwlerden cikarirsiniz, ccbot sunucunuza loadbalance verip 2x hizda oyunlari indirir o sekilde kullanabilirsiniz.


Log in to reply