Pfsense 3cx Santaral Yapılandırma sorunu • Merhaba arkadaşlar;
  Ofisimizde Süperonline Fiber Modem Huawei HG253s var Süperonline müşteri hizmetleriyle görüştüm bu modemler maalesef  Bridge moda alınamıyormuş.
  1-Modemde açılmış olan portları silip pfsense makinede mi açmalıyım.
  2-DNS sunucumuz 192.168.1.5 pfsense de bunun için nasıl bi ayar yapmalıyım.

  3cx sitesinde gösterdikleri gibi pfsense de portları açtım ama bir türlü santral devreye girmedi.
  http://www.3cx.com/blog/voip-howto/pfsense-firewall/

  Ofiste ki network yapılandırmam bu şekilde. • Selamlar,

  Kuralları oluşturduktan sonra 3CX Santral'in servislerini yeniden başlatmanız gerekiyor.2.2.x versiyonu ile beraber Siproxd paketini kullanmanıza gerek yok bu paketi kullanırsanız 3CX Santral'in Voip sunuculariyla haberleşememe gibi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.Router bridge modunda değilse SIP Alg gibi bir özelliği varsa bunun devre dışı bırakılması gerekmektedir.Son olarak oluşturmuş olduğunuz Outbound kuralinin Source bölümü 3CX ip adresi yerine 3CX'in bulunduğu Network belirtmeniz gerekmektedir. (Örneğin : 192.168.1.0/24) • Merhaba Samet Bey;
  modemi bridge moda alamıyorum port yönlerdirmek için modem de bulunan portları silip pfsense de mi açmalıyım? • Modem'inizi Bridge moda alabilirsiniz. Bu işlemler için Super Online arayip Modemi onlarin Bridge moda almarini sağlatabilirsiniz. (Cağrı Merkezindeki personeller bu konuda bilgi sahibi olmuyor olabilir.Bölge Bazlı Destek veren Super Online ekipleri de bu işlemleri yapabilir.)

  Eğer Bridge Moda aldiramazsaniz Modeminizde DMZ özelliği varsa Modemi pfSense Wan bacağına DMZ ile yönlendirin.Bu durumda bütün portları pfSense yönlendirmiş olursunuz.

  Eğer DMZ özelliği yoksa 3CX için gerekli olan bütün portları Modem Üzerinden pfSense 'in wan bacağına yönlendiriniz. Ekstra olarak ekte paylaştığım ayarları yapıp 3CX Sunucunuzu yeniden başlatıp Santral'i test ediniz.

  Not : Outbound Resminde sadece 1.Kurali yapiniz.Diğerleri benim özel kurallarım olduğu için sizin oluşturmanıza gerek yok.

  ![Nat Table.PNG](/public/imported_attachments/1/Nat Table.PNG)
  ![Nat Table.PNG_thumb](/public/imported_attachments/1/Nat Table.PNG_thumb)
  ![Outbound Rules.PNG](/public/imported_attachments/1/Outbound Rules.PNG)
  ![Outbound Rules.PNG_thumb](/public/imported_attachments/1/Outbound Rules.PNG_thumb) • Teşekkür ederim Samet Bey test edip konu ile ilgili geri dönüş yapacağım. • Rica Ederim.Eğer sorununuz devam ederse  Netyum'u arayin uzak'tan baglanip sorununuzu çözsünler.

  Son olarak oluşturmanız gereken Outbound Kuralinin içeriğini ekledim.

  ![Outbound Rule Content.PNG](/public/imported_attachments/1/Outbound Rule Content.PNG)
  ![Outbound Rule Content.PNG_thumb](/public/imported_attachments/1/Outbound Rule Content.PNG_thumb) • Sorun çözülmüştür.

  Çözüm için kullanılan adımlar eklemiş olduğumuz resimlerdeki alanlari yapmaniz yeterlidir. Router'iniz eğer Bridge Modunda çalışıyorsa pfSense arkasindaki 3CX Santral'iniz sorunsuz çalışacaktır.

  Eğer Modeminiz Bridge moda alamadiysaniz DMZ modunda çalıştırınız.DMZ aktif ettiğinizde aktif olarak modem tarafinda açmış olduğunuz port tablosunu tamamen silmeniz gerekebilir.Aksi taktir de bazi modemler öncelikle NAT tablosuna bakar akabinde DMZ işlemini gerçekleştirir. • Merhaba arkadaşlar Samet Bey'in sayesinde sorun çözülmüştür. İşlerin yoğunluğundan dolayı geri dönüş yapamadım kusura bakmayın. İsteyen olursa ekran resmi gönderebilirim. Geç yazdığım için tekrar kusura bakmayın.


Log in to reply