Pfsense sistem önerisi verebilir misiniz? • Arkadaşlar öncelikle merhaba. Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım. Benim yapmak istediğim 2 Adsl hattını birleştirerek upload hızında bir artış sağlamak. Yerel bir haber sitesi sahibiyim ve ajans muhabiriyim. Bazen saniyelerin bile önemi oluyor habercilikte. O nedenle video upload hızının artması için 2 Adsl bağlantısını Pfsense ile birleştirmeyi düşünüyorum. Henüz kurulum aşamasına geçmedim ancak bunun yapılabileceğini biliyorum.

  Sizlerden istediğim Pfsense'de bu işlemi yapabilecek, aynı zamanda da dosyalarımı depolayacağım bir file server olarak kullanabileceğim bir PC için özellikler nasıl olmalıdır? Çok bütçem de olmadığı için ortalama bir PC konfigrasyonu yeterli olacak mıdır?

  Bir de konu dışında sorum olacak. Dosyaları atacağım bu serverda bir harddiske kopyaladığım dosyaların başka bir harddiske de otomatik olarak yedeklenmesini sağlayabilir miyim? Yani 2 harddiskte veri yedekleme yapabilir miyim?

  Biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkür ederim. • Merhaba,
  pf vb. gateway load balancer olarak çalışan çözümlerde,
  hatlarınızın kapasitesi, lb ile gruplanarak, daha yüksek bant genişliğine çıkılabilir.
  ancak bu durum upload tarafında böyle değildir.
  2 hattınızın sadece birini upload için kullanabilirsiniz ve ek olarak sadece fo ile yedeklilik sağlayabilirsiniz.

  • upload sizin için kritik ise,
   2 ayrı işletim sisteminden, upload yaparsınız ve pf tarafında iplerini kural bazlı gateway seçerek, her iki hattın upload miktarını kullanmış olursunuz.

  • file server tarafında, ister windows client veya server işletim sistemi, veya açık kaynak kod samba, freenas kullanabilirsiniz.
   bunlar ile uğraşmak yerine, nas fiyatları artık fazlasıyla uygun, incelemenizde fayda var.
   yedeklilik için, raid kullanabilir veya 2 nas alıp, nas2nas replikasyon kullanabilirsiniz.

  • tüm sistemi tek pc üzerinde yapılandıracağım derseniz, öncesinde hypervisor ( hyper-v-esxi vb. ) kurulumu, devamında fileserver+pf+upload1vm+upload2vm basitçe kullanılabilir.
   benzer bir yapı yıllar önce benimde ihtiyacım oldu.

  • esxi + pf + freenas + ubuntuvm1-2 ile maliyetsiz bir çözüm olmuştu.
   tercih sizin. • Bir sütteki mesajda yazıldığı gibi, mevcut durumda upload hızını değil ancak kapasitesini arttırabilirsiniz.

  • Sizin için upload bu kadar önemli ise ve altyapı sorunları sebebi ile upload hızı daha yüksek bir opsiyonunuz yoksa, farklı servis sağlayıcılardan SHDSL teklifi almanızı öneririm. Makul fiyatlara 5-15 megabit upload hızı alabilirsiniz.

  • Bölgenizde upload hızı en yüksek ve stabil GSM şirketini deneyin test edin. Ondan bir paket satın alabilirsiniz ve basit bir 3g/4g router ile, pfsense'i sadece video uploadlarından bunu kullanacak şekilde konfigüre edip kullanabilirsiniz. 3G şebekede bölgeye göre değişmekle beraber 4-5mbit upload görülebiliyor.
   Önümüzdeki ay 4G devreye girince bu hız daha da artacaktır. • Teşekkür ederim. Çözüm önerilerini dikkate alacağım. 3G / 4G yerine uydudan internet kullanma şansım olur mu? Pfsense ile sadece Ftp upload işlemlerinin o hat üzerinden yapılmasını sağlayabilir miyim? • merhaba,
  uydu hizmetini kimden alacaksınız bilmiyorum, ancak ping süreleri gerçekten çok yüksek, upload sürecinizi etkiler, sık sık time out alırsınız.
  tuzsudelinin belirttiği mobil çözümler denenebilir.
  hangi şehirdesiniz bilmiyorum, ancak bazı şehirlerde direk lazer uplink kadar olmasa da, noktadan, noktaya internet hizmeti veren kuruluşlar mevcut.
  fiyat olarak bu kuruluşlardan, tanınan isplere göre daha uygun fiyat alabilirsiniz.
  ftp sunucu yönüne, pf tarafında sadece belli bir hattın hizmet vermesini sağlayabilirsiniz. • Pfsense çok fazla sistem kaynağı isteyen bir yazılım değil. Çok eski bir bilgisayara iki tane ethernet kartı takıp çalıştırabilirsiniz. Hatta 2. el sitelerinde eski sunucular bulabilirsiniz. Yalnız pfsense aynı zaman bir dosya sunucusu, nas olarak çalışmaz. Sanal olarak aynı makinede çalışabilir ama öyle bir özelliği yoktur(en azından benim bildiğim kadarıyla). Pfsense'in aksine nas yazılımları, nas4free veya freenas gibi, göreli olarak daha fazla ram ister. Freenas en az 8 gb ram ister örneğin. • Bulunduğunuz yerde çok fazla imkan yok ise VDSL2 hizmeti almanızı önerebilirm. 2mbit upload verilmekte. Metro bağlantılarda sanırım daha yüksek upload oluyor birde.  Binet Goonet FixNet gibi firmalara bakmanızı öneririm. Size uygun çözüm sunabilirler sanırım. • Şu anda 4G upload hızları, çok stabil olmasa da 10-50 megabit arası değişiyor.
  Her halükarda adsl/vdsl'den daha iyi.
  Kotalar sizi kurtaracaksa bunu kullanabilirsiniz.


Log in to reply