Pierwszy router, pytanie o procesor (pfSensowy nobek) • Witam

  Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie rozpoczęcie przygody z pfSense tak dla funu aby nauczyć się czegoś nowego (naoglądałem się filmów min. z Wendellem z L1 Tech https://www.youtube.com/watch?v=ledv33t6SNE :)).
  Z racji tego iż sprzęt ma pracować non stop, szukam czegoś o niskim poborze prądu co docelowo obsłuży łącze typu 100mbit ale było by też gotowe na przyszłość.
  Myślałem na początku nad platformą typu Braswell z 4 rdzeniowym celerono-atomem lecz okazuje się że taki zestaw w idle bierze ok 20w (a jest na pewno słabszy niż to poniżej), w dodatku płyty z np. dwoma sieciówkami intela są bardzo drogie np konstrukcje firmy Jetway. Nuci nie mają dwóch sieciówek, jest komputerek Zotac Zbox 323 nano z dwoma ale są to Realteki, no i cena komputerka ok 750zł.

  Myślę nad zestawem typu:

  - Chieftec PSF-180MP 180W SFX - 160zł już posiadam

  - Obudowa byle jaka już posiadam

  Sumarycznie nie licząc zasilacza ok 760-810zł

  Zestaw kolegi itx core i5 skylake z ssd, bez karty graf pobiera ok 20w w idle, więć to powyżej pewnie weźmie z 18w w idle (22w z kartą sieciową). Takie są moje przypuszczenia tym bardziej z zasilaczem na małą moc.
  Zastanawiam się jedynie nad tym który procek wziąć. Pewnie eksperymentowałbym ze squidem, może spróbował podpiąć mały dysk usb i uruchomić DLNA na telewizor, nic wielkiego bo też wiedza ograniczona jedynie doświadczenia z DD-WRT.

  Tutaj ciekawe video, pan na jednym monitorze ma użycie procesora w pfSense, na drugim uruchamia ściąganie czegoś na steam i jego 2x3,3Ghz Celeron (bez HT) starszej generacji dostaje zadyszki przy 300Mbit https://www.youtube.com/watch?v=v2rK5F461aM

  Moje pytanie o TDP procesora odnosi się do tego że czasem ten procesor tak czy inaczej nie będzie pracował w IDLE, więc czy dołożenie 50zł do ciut wolniejszego modelu, ale z ograniczonym TDP ma sens jeżeli chciałbym ograniczyć zużycie prądu?.

  Pozdrawiam! • Wydajność zależy od ilości paczek jakie doinstalujesz. Na filmie ma m.in. Squid, AV, SNORT. Każda ta paczka skutecznie obciąża dodatkowo procka co zresztą widać. Zresztą ciągnie z netu, a wątpię by miał gigowego neta, dlatego też po zmianie procka obciążenie spadło do 60% a przepustość nieznacznie wzrosła.
  Ogólnej wydajności routera zależy też od użytych kart sieciowych. Niektóre karty "gigabit" maja tylko w nazwie, a faktyczna ich przepustowość to ok 400-600Mb/s.
  W firmowym sprzęcie (używka zresztą) przepustowość między sieciami (Lan1-Lan2) idzie pełną prędkością na kartach serwerowych a obciążenie procka w okolicach 15-20%. Na WAN-LAN jest nie zauważalna ale to też kwestia łącza gdyż marne 40/4.
  Poprzednio pf stał u mnie na starym SUN-ie AMD Opteron 1210 i 2Gb ram. Procek rzadko kiedy przekraczał 60% (najczęściej w granicach 20-30%), przy kopiowaniu LAN1-LAN2 już procek miał ok 100%.

  Na początek wybierz procka energooszczędnego. Jak z biegiem czasu okaże się iż za slaby to wymienisz na mocniejszy.
  Jak potrzebujesz czegoś bardzo energooszczędnego poszukaj czegoś na atomie.
  Zauważ że pf sprzedaje swoje BOX-y na takich prockach.


Log in to reply