İstemci bilgisayarlar dns çözemiyorlar.

• Merhabalar;
    2.4.3 kurulumu yaptım. Sunucu hem ip ye hem dns e ping atabiliyor.
    System/PackageManagerAvailable/Packages tabından paketleri görebiliyor.
    Sunucu konsol görüntüsü şöyledir:
    0_1537363097453_9311fca1-417f-497b-9ed7-73701831a8fb-resim.png

İstemcinin IPv4 bilgileri aşağıdaki gibidir.
    0_1537362640769_36ef787d-c8f7-4d95-9c14-510c51331ff9-resim.png
    İstemci bilgisayar ise ip adresine ping atabiliyor ancak domain ismine ping atamıyor.
    dig çıktısı aşağıdaki şekildedir.
    $ dig google.com

; <<>> DiG 9.10.3-P4-Debian <<>> google.com
    ;; global options: +cmd
    ;; connection timed out; no servers could be reached

Niçin olabilir.

Selamlar.

• Merhaba,

DNS resolver veya DNS Forwarder bölümlerini kontrol etmeli ve interfaces seçili olduğundan emin olmalısınız. Default olarak "ALL" olarak gelir ama bazen arabirim atamalarından kaynaklı bu seçim gerçekleşmiyo olabiliyor.

Ayrıca System -> General Setup bölümünde DNS yazılı olduğundan ve gateway seçili olduğundan emin olun.

Firewall -> Rules -> LAN arabiriminde 53 portunun herhangi bir block kuralına takılmadığına emin olunuz.

• @sametyilmaznet said in İstemci bilgisayarlar dns çözemiyorlar.:

Merhaba,

DNS resolver veya DNS Forwarder bölümlerini kontrol etmeli ve interfaces seçili olduğundan emin olmalısınız. Default olarak "ALL" olarak gelir ama bazen arabirim atamalarından kaynaklı bu seçim gerçekleşmiyo olabiliyor.

Ayrıca System -> General Setup bölümünde DNS yazılı olduğundan ve gateway seçili olduğundan emin olun.

Firewall -> Rules -> LAN arabiriminde 53 portunun herhangi bir block kuralına takılmadığına emin olunuz.

Çok teşekkürler hocam.

• @sametyilmaznet
    Merhabalar hocam, cevabınızı yeni görebildim. (netttayfun arkadaşımıznı cevabı üzerine)
    İlginiz için çok teşekkür ediyorum.
    O zaman meseleyi çözemediğim için farklı bir cihazla (Mikrotik) ile çözmek durumunda kaldım.
    Ama yine de ileriki bir zamanda hotspot işini pfSense ile çözmek istiyorum.

Selamlar.