Forumda Soru ve Cevap Sistemi ve Paylaşımcılık Ruhu Hk. • Merhaba,

  Bir süredir takip ediyorum bazı arkadaşlar forumu sadece bilgi ALMAK için kullanıyorlar hatta bazen sordukları soruların cevaplarını dahi yazmaya üşeniyorlar. Unutmamak gerekir ki eğer siz sorduğunuz soruya cevap vermezseniz burdaki diğer arkadaşlar da aynı sorunu kendileri çözmek için uğraşmak ve bazen de yılmak durumunda kalıyorlar, halbu ki siz cevabını yazsanız onlar da farklı konularda yardımlaşmaya başlasa.. Bilgi gerçekten paylaştıkça artıyor fakat şu soru sorup cevabını aldıktan sonra forumu unutan arkadaşlara çok kızıyorum.

  Lütfen cevap almak için siz de bildiğiniz kadarı ile cevap verin..

  Aksi halde burda birşeyler bilen ve PAYLAŞAN arkadaşlar PM ile herşeyi aralarında halleder.. • Ewt haklısın aydın bey katılıyorum..gereken hassasiyeti gösterirsek herkes icin iyi olur.. • Forum paylaşım amaçlıdır lütfen paylaşımda bulunmadan ve maalesef konuyla sadece windowsta "ileri ileri" ile program kuracak kadar bilgili arkadaşlar PM ile komple sistem sorularını sormayınız. Çünkü size yardım edebilmemiz için birşeyler yapmış ama bir yerinde takılmış olmalısınız.

  En önemlisi ise soruyu sormadan önce forumda ve Google da aramalı, bulamadıysanız sormalısınız. • Foruma soru sorup, cevap bekleyen tüm kullanıcıların şunu bilmesinde fayda var.
  Burada cevap veren insanlar, öncelikle bir cevap vermek için vakit harcıyorlar, üstüne o cevabı yazacak bilgiye sahip olmak için de bir vakit harcıyorlar ya da zamanında harcamışlar ki o bilgiye haizler.

  Şüphesiz ki her cevabı yazan arkadaş, paylaşmak, birilerine yardımcı olmak amacı ile burada.

  Foruma daha birinci mesaj olarak sadece "pfsense kurdum, squid çalışmıyor" diye mesaj atıp, 2 saat bile geçmeden "neden kimse cevap vermiyor" diye çemkiren ve/veya bir problemi çözdüğünde "çözdüm" diye msaj atıp giden bir sürü insan oluyor.

  Yeri geliyor, PM ile taciz ediliyoruz. "Hocam sana mesaj attım neden cevap yazmadın" vs gibi.

  Özetle bu durumu doğru bulmasam da çok yadırgamıyorum. Sonuçta sanal ortam da, gerçek dünyanın bir yansıması. Sokaktaki ortam ne kadar medeni ise, burası da o kadar medeni.

  Yine de, forumumuzdaki seviyenin, internet üzerindeki pek çok forumdan çok daha yüksek olduğunun herkes farkındadır diye düşünüyorum. • @tuzsuzdeli

  Umuyorum ki yazımızı okuyarak küçük paylaşımların, paylaşımlara verilen cevapların "paylaşımcıları" ne kadar olumlu/olumsuz etkilediğini fark ederler :)


Log in to reply