Paylaşılan Bant Genişliği - Shared Bandwidth • Merhaba arkadaşlar.

  Ağımızda tanımlayacağımız kullanıcı grubuna belirlemiş olduğumuz bir bant genişliği havuzu atayarak band genişliği kullanımını en verimli hale getirebiliriz.

  Sırasıyla başlayalım.

  Öncelikle Ortak havuz için Download ve Upload hızlarını belirleyelim. Burada "OrtakKullanimD" Download, "OrtakKullanimU" Upload olarak belirlenmiş, Download için 1 Mbps, Upload İçin 256Kbps ayarlanmıştır. Bu değerleri kullanmakta olduğunuz internet hizina gore değiştirebilirsiniz.

  Bant genişliği için ayarlarımız atamam. Şimdi grubumuzu oluşturalım.


  Gruba dahil edecegimiz IP adreslerini sırayla ekleyelim

  Kuralımızı oluşturalım  Oluşturduğumuz kural aşağıdaki gibi olacaktır.

  Kuralımızın çalışabilmesi için varsayılan kuralın üzerine taşıyalım.

  Kuralımızı uygulayalım.

  Hepsi bu kadar.

  Saygılar. • öncelikle elinize sağlık bunu squid3 kurmadan önce uygulayıp kullandım. sorun yoktu. ancak squid3 kurduktan sonra kullanıcıların hız limiti kuralı çalışmaz oldu.. bu konu ile ilgili bir öneriniz var mı teşekkürler. • Squid3 ü non transparent modda mı çalıştırıyorsun? • @onderdeli:

  öncelikle elinize sağlık bunu squid3 kurmadan önce uygulayıp kullandım. sorun yoktu. ancak squid3 kurduktan sonra kullanıcıların hız limiti kuralı çalışmaz oldu.. bu konu ile ilgili bir öneriniz var mı teşekkürler.

  Resimdeki ayarı yapın kuralın üstte kalmış, altta kalmış hepsi çalışacaktır.


 • @susamlicubuk:

  Squid3 ü non transparent modda mı çalıştırıyorsun?

  evet transparent mod.  birde wpad ayarlarını yaptım. ancak memnun değilim. youtube yi engelliyor. ancak google de ulaşmakta sıkıntı çekiyorum. gibi sorunlar. bazı bilgisayarlar otomatik algılamada sorun çıkarıyor vs. vs.. pfsense te çok yeniyim ustalarımızın çalışmalarından bir makine çıkaracağız inş. • ortak band genişliği tanımlamadan çok ip bası band genisliği ataması olmuş.başlık yanıltıcı bence • @elneder:

  ortak band genişliği tanımlamadan çok ip bası band genisliği ataması olmuş.başlık yanıltıcı bence

  Merhaba.

  Herhangibir yanlislik yok. Ip basina bant genisligini[1] dikkatli incelersen Limiter eklerken "Mask" kisminda "Destinatian addresses" Paylasilan bant genisliginde ise "None" secilmekte yani Destinatian addresses ile hedef Ip adresine uygulanacak bant genisligi yapilmasina ragmen paylasilanda ise bu tanimlama yapilmamakta Alias araciligiyla olusturulan Ip grubuna belirlenen bant genisligi havuzundaki deger kadar limit verilmektedir.

  Not : IP Basina bant genisliginde Upload degeri eklerken Mask : Source Addresses olmasi gerekiyor(mus). Soyle ki;

  Pfsense : 192.168.1.1
  Client : 192.168.1.11

  Kullanici tarafina akan trafikte Download icin

  Limiter _ Mask - Destination
  Source (192.168.1.1) -> Destination (192.168.1.11)

  Kullanici tarafindan pfsense e akan trafikte Upload icin

  Limiter _ Mask - Source
  Source (192.168.1.11) -> Destination (192.168.1.1)

  [1]  https://forum.pfsense.org/index.php/topic,52618.0.html • Tsk ederim verdiğiniz bilgi için • Bu işlemleri yaptığımda aşırı derecede internette yavaşlama yada bağlanamama problemi oluyor. pfsense 2.3 sürümü kullanıyorum. • Merhabalar.

  2.3 versiyonunda şu şekilde yapılınca internet kesilme problemi çözülüyor. Limiter için eklenen kuralın bir üst sırasına

  interface : LAN
  Protocol: TCP/UDP
  source: limit yapılmak istenen IP adresleri/hostları
  destination: this firewall
  port: 3128-3129

  şeklinde bir kural eklerseniz problem düzeliyor.  veya böyle bir kural eklemişseniz üst sıraya alabilirsiniz. • Buradaki işlemlerin aynısını yaptım ama olmadı göz atabilir misiniz?

  https://forum.pfsense.org/index.php?topic=120331.0 • resimleri tekrar yüklermisinzi • merhaba resimleri günceller misiniz. Görünmüyor. • Teşekkürler paylaşım için.


Log in to reply